Ukrajinci zadrželi zrádce, který hlásil Rusům postavení jednotek a pátral po HIMARS

Na zadrženého zrádce byla uvalena vazba. (SBU, se souhlasem)

Na zadrženého zrádce byla uvalena vazba. | FOTO: SBU, se souhlasem

Bezpečnostní službě Ukrajiny se podařilo zadržet dalšího zrádce, který spolupracoval s ruskými agresory. Tentokrát se jedná o muže z obce Vyšetarasivka, který v Dněpropetrovské oblasti sbíral informace o ukrajinských jednotkách, zvláště pak o dělostřelectvu.

Podle oznámení rozvědky patřilo k hlavním úkolům tohoto zrádce odhalování možných bojových postavení systémů HIMARS a britských houfnic dlouhého doletu M777 v blízkosti frontové linie. Těchto zbraní se totiž ruští okupanti bojí nejvíce, protože se proti nim nedokážou prakticky nijak bránit.

Kromě toho se agent podílel na opravách údajů potřebných pro raketové útoky na Nikopol, zejména na zařízení energetické infrastruktury, a „hlásil okupantům následky leteckých útoků“. Podle jeho informací pak ruské dělostřelectvo korigovalo souřadnice pro palbu.

Muž cestoval po území celého okresu a pozoroval objekty místní infrastruktury i vojenské jednotky. Shromážděné informace pak předával prostřednictvím anonymních poslů v podobě fotografií s podrobným popisem. Část informací předával nepříteli také prostřednictvím sociálních sítí, na nichž opakovaně uváděl pozice ukrajinských jednotek.

Při domovní prohlídce v jeho bydlišti byl objeven mobilní telefon a počítačové vybavení, které v sobě ukrývaly jasné důkazy o konspirativní korespondenci s moskevským řídícím důstojníkem.

Vyšetřovatelé zadrženému muži sdělili podezření podle části 2 čl. 111 trestního zákoníku Ukrajiny, což je zrada spáchaná za stanného práva. Soud pak muže poslal do vazby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články