Ukrajinci zavedli horkou linku pro Rusy, kteří se chtějí vzdát. Řeší až 100 dotazů denně

Ilustrační foto (Rada ministrů Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ilustrační foto | FOTO: Rada ministrů Republiky Krym / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Pracovníci na horké lince, kterou zřídily ukrajinské úřady pro ruské vojáky, kteří se chtějí raději vzdát než proti Ukrajině bojovat, řeší až 100 dotazů denně. Ukrajinci spustili projekt nazvaný „Chci žít“ v září, od té doby zaznamenali tři a půl tisíce kontaktů od vojáků ruské invazní armády nebo jejich příbuzných, píše stanice BBC News na svém webu. Zavoláním na horkou linku nebo zadáním údajů prostřednictvím komunikačních aplikací si podle ní mohou ruští vojáci domluvit nejlepší způsob, jak se vzdát ukrajinským silám.

Množství kontaktů od Rusů na ukrajinské horké lince podle BBC zřejmě vzrostl poté, co ruský prezident Vladimir Putin ke konci září vyhlásil částečnou mobilizaci stovek tisíc Rusů, a pak také potom, co ukrajinské ozbrojené síly kolem 11. listopadu osvobodily jihoukrajinské město Cherson. „Chceme se zaměřit zejména na částečně mobilizované, kteří nejenže nemohou bojovat, ale jsou předhozeni jako potrava pro děla,“ říká Vitalij Matvijenko, který stojí v čele tohoto programu. Iniciativa jim podle něj garantuje život, pokud se dobrovolně vzdají.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle jedné z pracovnic ukrajinského velitelství pro zacházení s válečnými zajatci, která s volajícími ruskými vojáky komunikuje a kterou BBC označila jako Svitlanu (což není její pravé jméno), jsou nejrušnější večery. Vojáci mají více volného času a mohou se vytratit, aby si zatelefonovali. „Nejdříve slyšíme hlas, většinou mužský. Často je částečně zoufalý, zčásti frustrovaný, protože nerozumí plně tomu, jak horká linka funguje, nebo jestli je to nastražená past,“ popisuje tato žena.

Někteří volající se podle Svitlany také nechtějí rovnou vzdát, ale zjistit, jak by to mohli učinit v případě potřeby. Jiní volají, aby provokovali, říká a zároveň dodává, že si však nemyslí, že všichni z nich věří nepodloženým tvrzením Kremlu o ukrajinských nacistech. „Nemůžeme soudit celou zemi. Většina z nich se bojí o svůj život,“ říká tato žena.

Ta zároveň stanici BBC nesměla prozradit, kolika Rusům už pomohla se vzdát, anebo jak přesně tento proces vypadá. Jedna z prvních věcí, kterou Svitlana po ruských vojácích chce, je, aby sdělili svou polohu, než dostanou další instrukce. Moskva už mezitím podle BBC zřejmě telefonní čísla horké linky zablokovala pro hovory z Ruska nebo ruských sim karet.

Projekt „Chci žít“ vyrobil také video, ve kterém ruské vojáky vyzývá, aby si položili otázku – za co bojují. Doprovází ho mimo jiné zvuky explozí a obrázků zřejmě vzdávajících se ruských bojovníků, popisuje BBC, podle níž je to součástí informační války. Jde o ukrajinskou snahu o oslabení ruské morálky. Ruští vojáci, kteří kapitulují, může Kyjev také použít pro výměny za své bojovníky. Předpokládá se, že na obou stranách jsou tisíce válečných zajatců, ale přesné počty nejsou známy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články