Ukrajinci zlikvidovali ruské letecké eso. Vedl i přehlídku na Rudém náměstí

Vrtulník Ka-52 Aligátor (Vlsergey / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Vrtulník Ka-52 Aligátor | FOTO: Vlsergey / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0

Plukovníka Vasilije Kleščenka, zástupce velitele 344. státního armádního leteckého střediska Ruské federace a jednoho z nejlepších vrtulníkových pilotů Ruska, se ukrajinské protiletecké obraně podařilo sestřelit a zlikvidovat.

Video se sestřeleným vrtulníkem Ka-52 Aligátor včetně ostatků pilota zveřejnil na svém účtu novinář Jurij Butusov. „Plukovník Kleščenko je příkladem toho, jak bude vypadat celé ruské armádní letectvo na Ukrajině,“ napsal Butusov. Na jeho zprávu reagoval i důstojník ukrajinského letectva Anatolij Štefan, známý i jako Štirlitz. „Plukovník Vasilij Kleščenko učinil krok dobré vůle a byl oficiálně denacifikován a demilitarizován,“ napsal v narážce na slova ruské propagandy Anatolij Štefan.

Podle Butusova je zajímavé, že nefungovalo Kleščenkovo katapultovací pilotní sedadlo. „Některé díly Ka-52 nejlepšího ruského esa dáme v blízké budoucnosti do aukce, přičemž veškerý výtěžek bude použit na nákup užitečných předmětů pro účastníky operace,“ napsal na svém facebooku Butusov.

(Týdeník FORUM)

Kleščenko byl s největší pravděpodobností sestřelen v noci v ultranízké výšce přímo nad pozicemi ruských vojáků ukrajinským bojovníkem vybaveným přenosným protiletadlovým systémem, neboli tzv. MANPADS. Tato zbraň odpalovaná z ramene má dosah až 8 kilometrů a je vybavena pasivním infračerveným naváděním.

Kleščenko, který měl nalétáno přes 2000 hodin, byl považován za nejlepšího pilota Ka-52. Dokonce 9. května 2021 vedl přehlídku vrtulníků nad Rudým náměstím. 344. letecké středisko, kde sloužil, funguje jako školicí zařízení, kde se testují všechny moderní modely ruských strojů. Piloti z tohoto centra létali po celém světě, kromě jiného i v mírových misích OSN.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články