Ukrajincům pomáhají i přeběhlí okupanti. Rusko je jako rakovina, nejde jen o Putina, zaznívá od nich

Vladimir Putin (ČTK/AP/Uncredited)

Vladimir Putin | FOTO: ČTK/AP/Uncredited

Po boku ukrajinských ozbrojených sil bojují proti okupantům i někteří Rusové. Jedná se třeba o vojáky, kteří již nechtěli sloužit Vladimiru Putinovi, ale objevují se i muži, kteří měli ještě před časem civilní povolání. Spojuje je však touha změnit současné Rusko.

Za „přeběhlíky“ se vypravili reportéři britského deníku Daily Mail. Mezi ukrajinskými vojáky našli například Volodymyra Grotskova, elektroinženýra, který tvrdí, že svou zemi miluje, ale Kreml považuje za zhoubnou nemoc. „Je to rakovina v těle celého světa. Vezměte si jakýkoli vojenský konflikt na planetě, například v Sýrii nebo v afrických zemích, vždy tam najdete ruku Kremlu,“ říká osmačtyřicetiletý Rus s tím, že jeho činy jsou poháněny hlubokým vlastenectvím. „Bojuji za svobodu a demokracii,“ dodává.

(Týdeník FORUM)

Dobře si uvědomuje, že ho mnoho krajanů považuje za zrádce, i to, že pokud by byl chycen ruskými vojáky, následovala by poprava. Přesto je již jedenáct let přesvědčen, že je nutné proti současnému Rusku bojovat. Vše začalo, když se po jednom z videí Alexeje Navalného zúčastnil demonstrace proti korupci.  

„Byl jsem šokován rozsahem korupce a nespravedlnosti, která byla organizována na nejvyšší úrovni,“ sdělil Grotskov. „Začal jsem se zabývat politickou a ekonomickou situací a uvědomil jsem si, že proti tomuto režimu musíme bojovat,“ vysvětluje.

Podle svých slov byl vždy typem člověka, který chce bránit spravedlnost. „Odešel jsem na Ukrajinu, protože jsem věděl, že nejžhavější místo boje proti Putinovu imperiálnímu režimu je tady“ říká bývalý elektroinženýr. Původně chtěl bojovat proti systému internetovým projektem, ale v roce 2014, kdy začala válka na Donbase, své plány přehodnotil. 

Grotskov se přidal k ukrajinským dobrovolnickým jednotkám, přestože v zemi žil nelegálně. Nakonec bojoval i v jedné z bitev u Doněcku. „Mnoho lidí dostává stejné informace jako já, ale ignorují je. Když začala válka, uvědomil jsem si, že 99 procent lidí je rádo, že Ukrajinci trpí. Těší je vidět bombardování a zabíjení,“ nebere si bojovník servítky.

()

Ukrajina je pro něj nyní velmi důležitá. „Cítím, že je to můj domov. Mám tu přátele, miluji tuto zemi a budu za ni bojovat,“ říká Grotskov. „Věřím však také, že bojujeme za ochranu celého civilizovaného světa a za porážku diktatury,“ dodává.

Problém současného Ruska však nevidí pouze v jeho prezidentovi. „Nejsem osobně proti Putinovi, protože pokud to nebude on, bude to někdo jiný. Rusko, takové, jaké je dnes, by nemělo existovat,“ říká Rus, který dennodenně nasazuje svůj život za Ukrajinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com