Ukrajincům přijel pomoci jeden z nejobávanějších sniperů světa. Strach naháněl i Islámskému státu

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Velkou posilu hlásí ukrajinské vojenské síly. Z Kanady jim totiž přijel na výzvu prezidenta Zelenského pomoci elitní odstřelovač se zkušenostmi z Iráku či Afghánistánu. Jak upozorňuje deník The Sun, jedná se o jednoho z nejlepších sniperů na světě a jeho odhodlání je podobné tomu, kterým se mohou chlubit ukrajinští bojovníci.

Perfektně vycvičený střelec, známý po celém světě pod přezdívkou Wali, vyslyšel výzvu Volodymyra Zelenského, aby zahraniční bojovníci pomohli jeho zemi. Odstřelovač se zkušenostmi z bojů v Iráku, Sýrii či Afghánistánu nechal doma v Kanadě manželku a malého syna a odletěl bojovat. 

()

„Věděla jsem, že kdybych ho nepustila, zlomila bych ho,“ svěřila se choť čtyřicetiletého snipera. „Bylo by to, jako bych ho zavřela do vězení,” dodala. Wali zároveň opouští svého potomka ještě před tím, než oslaví první narozeniny. ”Já vím, je to hrozné,“ říká. “Když ale vidím záběry té zkázy na Ukrajině, vidím tam svého syna, který je v nebezpečí a trpí,“ dodal.

Wali byl již v letech 2009 a 2011 dvakrát nasazen v Afghánistánu jako odstřelovač kanadských ozbrojených sil. V roce 2017 zase sloužil v Iráku, kde bojoval proti Islámskému státu. Tehdy se jeho kolegovi podařil zásah na dosud nepřekonaných 3450 metrů. 

Tomáš Pojar (Profimedia)

Kanaďan se o situaci na Ukrajině začal zajímat v momentě, kdy ho jeho kamarád informoval o tom, že organizuje humanitární konvoje do  postižené oblasti. „Řekl mi, že potřebují odstřelovače. Jsem jako hasič. Když slyším zvonit alarm, musím okamžitě jít,“ vysvětlil Wali. 

Podle televize CBS Ukrajinci po překročení hranic Waliho a jeho tři kolegy z kanadské armády vítali objetím a potřesením rukou. „Byli tak šťastní, že nás mají,“ okomentoval to odstřelovač. „Musím pomáhat, protože jsou tu lidé, kteří jsou bombardováni jen proto, že chtějí být Evropany, a ne Rusy,“ uvedl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články