Ukrajině se daří odrážet ruské útoky. Podle prezidenta Zelenského je situace na frontě složitá

Ilustrační foto (Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Ilustrační foto | FOTO: Ministry of Defense of Ukraine / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury Reuters situaci na frontě označil za složitou.

„Navzdory extrémně velkým ztrátám se okupanti stále pokoušejí postoupit v Doněcké oblasti, získat oporu v Luhanské oblasti, posunout se do Charkovské oblasti, plánují něco na jihu,“ uvedl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním videoposelství.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Luhanská a Doněcká oblast jsou součástí východoukrajinského Donbasu, kde se už měsíce odehrávají těžké boje. Z takřka celé Charkovské oblasti Ukrajinci invazní síly vytlačili v září, v listopadu pak získali znovu kontrolu nad jihoukrajinským městem Cherson, které Rusové okupovali prakticky od začátku invaze.

„V uplynulých 24 hodinách jednotky obranných sil (Ukrajiny) odrazily útoky okupantů u obcí Stelmachivka v Luhanské oblasti a Bilohorivka, Bachmutske, Pervomajske, Nevelske a Marjinka v Doněcké oblasti,“ uvádí ukrajinský generální štáb.

Velení ukrajinských ozbrojených sil dále mimo jiné tvrdí, že ruská armáda provedla dva raketové údery na civilní objekty v obci Kivšarivka v Charkovské oblasti a ve městě Slovjansk v Doněcké oblasti. „Nepřítel nepřestává ostřelovat jednotky našeho vojska a obce na pravém břehu řeky Dněpr, včetně Chersonu,“ píše generální štáb. Upozornil také, že nadále existuje hrozba raketových úderů Rusů na kritickou infrastrukturu země.

Server Ukrajinska pravda rovněž s odvoláním na místní úřady informuje o ruském dělostřeleckém ostřelování míst v Dněpropetrovské oblasti, kde v úterý odpoledne utrpěla zranění jedna starší žena. Ostřelována byla rovněž severoukrajinská Sumská oblast, píše web. O případných raněných tam neinformuje.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články