Ukrajinou zní letecký poplach. Rusové odpalují střely s plochou dráhou letu z bombardérů a vojenských lodí

Ruský raketový útok na Oděsu (ilustrační foto) (Ministerstvo obrany Ukrajiny / se souhlasem)

Ruský raketový útok na Oděsu (ilustrační foto) | FOTO: Ministerstvo obrany Ukrajiny / se souhlasem

Na většině území Ukrajiny byl v pondělí kolem poledne vyhlášen letecký poplach, píše server RBK-Ukrajina. Podle informací ze sociálních sítí Rusové odpalují střely s plochou dráhou letu z bombardérů a vojenských lodí. Místy zasahuje protivzdušná obrana. Podle serveru Novoje vremja jsou po útocích obyvatelé Oděsy bez vody, Sumská oblast je minimálně částečně bez dodávek elektrické energie a v Záporožské oblasti bylo zasaženo několik obytných budov, na místě jsou zranění.

Úřady na sociálních sítích vyzývají obyvatele, aby se ukryli v protileteckých krytech, a varují, že cílem ruských raket a střel se opět může stát ukrajinská energetika, jak se už několikrát stalo.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Letecký poplach byl nejprve vyhlášen ve východní, jižní a centrální části země a později se rozšířil i na západ, takže se týká prakticky celé Ukrajiny, napsala Ukrajinska pravda na webu.

Vzdušné útoky následují poté, co se na sociálních sítích a v médiích objevily dosud oficiálně nepotvrzené informace, že na leteckou základnu Engels u Saratova dopadl dron a údajně poškodil dva strategické bombardéry Tu-95. Současně přišly zprávy o výbuchu cisterny na vojenském letišti u Rjazaně, kde měli zemřít tři lidé.

Ruští blogeři podle ruské redakce BBC předpokládají, že výbuchy na letištích, na kterých jsou rozmístěny ruské strategické bombardéry, jsou dílem ukrajinské diverze. Letiště u Rjazaně je vzdálené od frontové linie asi 500 kilometrů, Engels asi 700 kilometrů, uvedla BBC. Dodala, že ukrajinské ozbrojené síly nemají ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout tato letiště, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články