Ukrajinská armáda zničila klíčový most přes Dněpr. Její snahy o znovudobytí přístavu Cherson nabírají na obrátkách

Cherson, ilustrační foto (7777777kz, wikimedia, CC BY 3.0)

Cherson, ilustrační foto | FOTO: 7777777kz, wikimedia, CC BY 3.0

Ukrajinské snahy o znovudobytí přístavu Cherson nabírají na obrátkách, tvrdí s odkazem na západní vojenské zdroje britská televize BBC. Mimo provoz je už klíčový most, který vede do města na jihu Ukrajiny, poté, co jej ukrajinské síly zasáhly raketami dlouhého doletu. Tisícům ruských vojáků tak nyní hrozí, že budou odříznuti od zbytku okupovaného území.

Podle západních vojenských zdrojů, které cituje BBC, byl Antonivský most ostřelován systémem HIMARS a nyní je zcela nepoužitelný. Z půl kilometru dlouhého mostu, jedné ze dvou klíčových tras přes řeku Dněpr, zbyly prý jen trosky.

Analytik se zaměřením na východní Evropu Pavel Havlíček (Asociace pro mezinárodní otázky)

Vojenské zdroje označily Cherson za největší politický klenot, který Rusko okupuje a jeho ztráta by podle nich vážně podkopala snahy Ruska vykreslit okupaci jako úspěšnou. Moskva nyní „přesouvá maximální počet vojáků směrem na Cherson,“ řekl ve středu večer Oleksij Danilov, který je tajemníkem ukrajinské Rady národní bezpečnosti. Informaci se ale stále nepodařilo ověřit.

Na jiném místě ve východním Doněcku ruské síly uvedly, že se zmocnily druhé největší elektrárny v zemi – uhelné elektrárny Vuhlehirsk.

Cherson, který měl před válkou 290 tisíc obyvatel, je v současné době spravován Moskvou podporovanými úředníky. Ruské armádě se ho podařilo dobýt jako první město hned na začátku války. Podle agentury Tass tamní představitelé města v posledních dnech pokročili v plánech na uspořádání referenda o formálním připojení k Rusku. To by se mohlo odehrát letos v září.

Ve svém nočním středečním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj slíbil, že Ukrajina nakonec obnoví Antonivský most i další přechody v Chersonské oblasti. „Děláme vše pro to, aby okupační síly neměly v zemi žádné logistické možnosti,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]