Ukrajinská armáda zničila ruskou 64. motostřeleckou brigádu. Viní ji z masakrů ve městě Buča

Snímek z města Buča po osvobození od Rusů (Profimedia)

Snímek z města Buča po osvobození od Rusů | FOTO: Profimedia

Ukrajinská armáda zničila ruskou 64. motostřeleckou brigádu, kterou Kyjev viní ze zabíjení civilistů a páchání vojenských zločinů v Buči nedaleko ukrajinského hlavního města. Informaci na telegramovém účtu potvrdilo ukrajinské oddělení strategické komunikace ozbrojených sil.

„Rusko zveřejnilo fotografie padlých okupantů z 64. samostatné motostřelecké brigády v Chabarovsku. Právě tato brigáda se podílela na mučení Ukrajinců v Buči v Kyjevské oblasti,” píše ukrajinské oddělení strategické komunikace ozbrojených sil ve zprávě.

()

Společně se zprávou byla zveřejněna také fotografie, na které jsou vidět fotografie ruských vojáků na nástěnce a nad nimi krátký text „budeme hodni památky padlých”.

Příslušníky zničené 64. motostřelecké brigády v polovině dubna, zhruba tři měsíce po začátku války na Ukrajině, vyznamenal ruský prezident Vladimir Putin čestným titulem za „hrdinství a statečnost, houževnatost a odvahu”. Členy brigády pochválil za „obratné a rozhodné činy”, které slouží jako vzor „plnění vojenské povinnosti a statečnosti”.

Město Buča leží asi 37 kilometrů severozápadně od Kyjeva a před ruskou invazí v něm žilo zhruba 37 tisíc lidí. Ruská armáda na něj zahájila útok 27. února. O 13 dní později místní radnice oznámila, že ruské jednotky město ovládly. Ukrajinským silám se podařilo Buču znovu dobýt 31. března.

Krátce po osvobození města se začaly na internetu objevovat snímky a videa, které ukazovaly těla v pytlích navršená v jámách, končetiny trčící z narychlo zasypaných hrobů a mrtvé lidi ležící na ulicích, kde je útočníci zastřelili. Některé z obětí měly svázané ruce, další nesly stopy po mučení.

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová později obvinila ruské vojáky z páchání zvěrstev, včetně znásilňování – i nezletilých. Jako příklad podle listu RBK-Ukrajina uvedla znásilnění čtrnáctileté dívky pěticí vojáků ve městě Buča a znásilnění jedenáctiletého chlapce v témže městě před zraky jeho matky, kterou Rusové přivázali ke stolu, aby vše viděla. Kyjev označil  Buču za “novou Srebrenicu”.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články