Ukrajinská diverze na Krymu, nebo to byla přestřelka opilých ruských výsadkářů?

repro: youtube ()

Propagandistický humbuk, rozpoutaný uprostřed minulého týdne ruskými médii, jež od té doby tvrdí, že o minulém víkendu na území Krymského poloostrova pronikly dvě ukrajinské „diverzní skupiny“, dostává, jak se ostatně dalo očekávat, povážlivé trhliny. O jednu z nich se postarala internetová televize Dožď, z jejíchž informací ruská oficiální místa jistě velkou radost neměla.

Informace, jež tvrdě opoziční televize svým divákům poskytla, jsou až mrazivě lapidární: Během přestřelky na krymsko-ukrajinské hranici, k níž došlo v noci na 7. srpna během zadržování údajných organizátorů chystaných teroristických útoků proti infrastruktuře poloostrova, se do palby dostal i automobil se dvěma obyčejnými civilisty.

Po šedé fabii s krymskou poznávací značkou, v níž seděli dva mladí lidé, začala střílet posádka vojenského mikrobusu. Podle svědectví představitele krymskotatarského parlamentu neboli medžlisu Muzafara Fukaly řidič dostal tři až sedm zásahů z ručních zbraní a dívka utrpěla lehké zranění.

Hned po incidentu byli oba zranění mladí lidé převezeni nejdřív do blízké okresní nemocnice v Krasnoperekopsku, jejíž personál příjem obou zraněných potvrdil, a odtud byli spěšně převezeni do krymské metropole Simferopolu. Tam už se ovšem novináři nedostali. Provokační blábol

Televize Dožď má k dispozici video, na němž jsou natočeny četné průstřely, jež napadená fabie utrpěla. Krymská správa Vyšetřovacího výboru RF na oficiální novinářský dotaz na okolnosti tohoto incidentu neodpověděla a nereagovala ani krymská prokurátorka Natálie Poklonská – ta prý proto, že je kandidátkou pro nadcházející volby do Státní dumy.

Informovaný zdroj tiskové agentury Interfax v ruských silových strukturách sdělil, že střelba u Armjanska, kde celý skandál s údajnými ukrajinskými teroristy propukl, byla důsledkem svárů mezi opilými ruskými výsadkáři, kteří si nakonec za cíl zvolili obyčejné civilní auto. Střelci hned po incidentu zmizeli. Tři z nich už byli zadrženi, po dalších dvou se pátrá.

S přibližně stejnou verzí přišel už minulý týden tajemník ukrajinské národní bezpečnosti rady Oleksandr Turčynov, který ruská tvrzení, obalovaná stále novými a novými podrobnostmi a dokonce i konkrétními jmény údajných podněcovatelů celé aféry, označil asi nejpřesnější charakteristikou – „provokační blábol“.

Rusko ovšem trvá na svém, už proto, že když takového džina z láhve vypustíte, nic jiného vám nezbývá. Hlavní ruský problém přitom spočívá v tom, že i kdyby na celé konstrukci nakonec něco pravdy bylo, což přirozeně vyloučit nemůžeme, zejména ve světě prolhanému Putinovu režimu už nikdo nevěří.

Převzato z ČRo Plus

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]