Ukrajinská protivzdušná obrana má dobrou mušku. Další ruské útočné stroje šly k zemi

Ruský bitevní vrtulník Kamov Ka-52 (Vlsergey / Wikimedia Commons / CC BY-SA)

Ruský bitevní vrtulník Kamov Ka-52 | FOTO: Vlsergey / Wikimedia Commons / CC BY-SA

Jak oznámily Vzdušné síly ozbrojených sil Ukrajiny, podařilo se dnes ráno sestřelit další ruské letadlo a vrtulník. Kromě toho je protivzdušná obrana úspěšná i v boji proti íránským sebevražedným dronům, které ruští agresoři stále vypouštějí. Nejprve se podařilo zničit útočný vrtulník Kamov Ka-52 a poté i útočný letoun Suchoj Su-25.

„Dne 27. října kolem 8:00 sestřelila jednotka Chersonské protiletadlové raketové brigády Jižního leteckého velitelství ruský útočný vrtulník Ka-52,“ píše se ve zprávě Vzdušných sil. Zpráva je navíc doplněna poznámkou, že okolo 8:40 se jednotce oděské protiletadlové raketové brigády leteckého velitelství „Jih“ podařilo zničit i ruský útočný letoun Su-25.

()

Dnešní úspěchy tak navazují na včerejší, kdy se podařilo v Chersonské oblasti zničit rovněž vrtulník Ka-52. Stalo se tak okolo páté hodiny odpoledne v okrese Berislav. Stroj byl zničen jednotkou protiletadlového raketového útvaru brigády leteckého velení Oděsa.

Podle generálního štábu ozbrojených sil od začátku totální invaze na Ukrajinu ztratilo Rusko již 248 vrtulníků, 271 letadel, 1379 dronů, 350 řízených střel a dalších zařízení.

Britská rozvědka, která situaci od samého počátku bedlivě sleduje, prohlásila, že Rusko od invaze nebylo schopno dosáhnout vzdušné převahy, aby poskytlo účinnou leteckou podporu v blízkosti frontové linie. Podle Britů ztratili Rusové nejméně 23 útočných vrtulníků Ka-52, což je více než 25 % jejich flotily. K dispozici jich totiž měli celkem 90.

Ke včerejším úspěchům protivzdušné obrany je nutné připočíst i sestřel 19 sebevražedných dronů – 15 jich bylo zničeno v Oděské oblasti, 3 v Mykolajivskjé oblasti a 1 ve Vinnycké oblasti. Přesto však několik dronů zasáhlo cíle.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články