Ukrajinské děti by měly být topeny a upalovány, prohlásil propagandista Krasovský. I na Rusy to bylo už moc

Anton Krasovský (Bolšaja igra / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Anton Krasovský | FOTO: Bolšaja igra / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Propagandistický ruský televizní kanál Russia Today přestal spolupracovat s Antonem Krasovským poté, co v přímém přenosu vyzval k topení či upalování ukrajinských dětí, které se vyjádřily proti okupaci Ukrajiny Ruskem. Krasovského výrok byl za hranou i na ruskou propagandu, která se nebrání vyhrožovat celému světu jadernými zbraněmi a podobně.

Šéfredaktorka Russia Today Margarita Simonjanová, která patří k zastáncům tvrdé prokremelské linie a sama již několikrát vyhrožovala Západu třetí světovou válkou, použitím jaderných zbraní a veřejně vyzývá k totálnímu zničení ukrajinské infrastruktury, označila Krasovského vyjádření za divoké a nechutné a s Krasovským ukončila spolupráci.

()

Krasovský vyzval k topení a upalování ukrajinských dětí v pořadu Antonyma, kde byl hostem spisovatel Sergej Lukjaněnko; ten v rozhovoru vyprávěl, jak byl v roce 1980 jako dítě na Ukrajině, kde mu tamní děti řekly, že „Ukrajinu okupují Moskvané“. Lukjaněnko přitom zdůraznil, že šlo o „absolutně ruské, rusky mluvící chlapce“.

Krasovský na jeho vyjádření zareagoval neočekávaně tvrdě a nechutně. „Takové děti bylo potřeba utopit,“ řekl a po chvíli ještě dodal, že „každá chata, kterou tam mají, je smrková chata. A přímo do těchto smrkových chýší je zavřít a spálit.“ Poté, co byl program odvysílán, napsal na svůj telegramový účet, jak měl „báječné vysílání“. Posléze však tento status smazal, nicméně v archivu jeho vyjádření zůstalo.

Za Krasovského výroky se Simonjanová omluvila a nakonec se omluvil i sám Krasovský, ale až 24. října.

Kvůli Krasovského nechutným slovům vyzvala Ukrajina k zákazu vysílání Russia Today po celém světě.  „Vlády, které ještě Russia Today nezakázaly, by se měly na tento pořad podívat. Na jaké straně jste, pokud necháte tuto televizi ve vašich zemích fungovat. Agresivní podněcování ke genocidě nemá nic společného se svobodou slova,“ prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba s tím, že Krasovský bude postaven před soud.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články