Oko Jana Šibíka: Na okamžik pohlédnout do lepšího světa aneb Ukrajinské děti trénují v sále české Státní opery

(Jan Šibík)

FOTO: Jan Šibík

Každou středu se v tréninkovém sále Státní opery potkávají na baletních kurzech děti z Ukrajiny a Běloruska. Vede je vedoucí baletní přípravky Národního divadla Jana Jodasová. Kurz je určen dětem od šesti do dvanácti let. Nikoli jen dívkám, i když chlapeček se tu zatím objevil jen jeden. Přicházejí sem děti s baletní průpravou, protože doma, na Ukrajině, chodily do baletních škol, které jsou v zemi, kde je balet mimořádně populární, v každém větším městě. Ale najdou se tu i ty, které zkoušejí balet poprvé.

Jsou tu také dívky z Běloruska, které během několika málo měsíců emigrovaly se svou rodinou už podruhé – poprvé z Běloruska na Ukrajinu po potlačení protivládních nepokojů, když Lukašenkův režim pronásledoval jejich rodiče, podruhé z Ukrajiny do České republiky po zahájení ruské agrese.

Jana Jodasová pracuje s ukrajinskými dětmi ve svém volném čase. Veškeré vybavení – trikoty a baletní piškoty věnovali rodiče dětí z české přípravky, členové baletního souboru i další zaměstnanci divadla. Odlišný jazyk není překážkou. Je to klišé, ale tanec slova nepotřebuje. Jan Šibík, který trénink v opeře fotografoval, vypravuje: „Víte, ve chvíli, kdy se na vás valí ze všech stran tolik neuvěřitelné hrůzy, působí takové chvíle jako úleva. Jako okamžik z jiného a lepšího světa. Je to dojemné, dívat se, jak děti tancování baví. Jak z toho mají radost jejich maminky. A člověk si na tohle všechno vzpomene, když přijde domů a dívá se na otřesné záběry z Ukrajiny.“

Kurzy v tréninkovém sále Státní opery poběží do konce června. Co bude potom? Skončí už válka? Budou se mít děti, které tu dnes trénují, kam  vrátit? Budou stát jejich baletní školy? To dnes nikdo neví. Jisté je alespoň to, že pokud zůstanou v Praze, budou moci dívky, jimž jdou základy baletu nejlépe, nastoupit do pravidelné přípravky Národního divadla.

Člověka v každém případě napadá, jak se může jeden člověk (Putin) srovnat s tím, že zasáhl tak brutálním způsobem do jejich života? Jak může takovou vinu a zodpovědnost unést? Normálně uvažující, jen trochu slušný člověk vybavený tím, čemu se říká svědomí, by to nedokázal.

Putin a jeho…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články