Ukrajinské letectvo v bojích boduje. Podařilo se zničit 10 protiletadlových raketových systémů

Ukrajinský Suchoj Su-27UB  (Oleg Belyakov, wikimedia, CC BY-SA 3.0)

Ukrajinský Suchoj Su-27UB | FOTO: Oleg Belyakov, wikimedia, CC BY-SA 3.0

Ve chvíli, kdy Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, vypadá situace na bojišti pro ruské síly nepříliš povzbudivě. Ukrajinská protiofenziva neustále probíhá a ukrajinská armáda pomalu, ale jistě osvobozuje obsazené obce na východě, ale i na jihu země. 

Rusové soustřeďují své úsilí na pokusy plně obsadit Doněckou oblast, organizovat obranu a udržet dobytá území. Ostřelují pozice ukrajinské armády podél linie dotyku a snaží se přeskupit své jednotky. V průběhu dne uskutečnili 5 raketových a 11 leteckých úderů a 17 ostřelování z MLRS, a to jak na vojenské, tak na civilní objekty na území Ukrajiny.

Rusista Karel Svoboda z Katedry ruských a východoevropských studií Univerzity Karlovy (Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy / se souhlasem)

V důsledku těchto útoků byla poškozena infrastruktura více než tří desítek obcí, například Charkova, Slavjansku, Pečeněhy, Pokrovska, Poltavky či Maryjnky. Podle vyjádření generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil stále hrozí nepřátelské letecké a raketové údery na celé území Ukrajiny.

V Novopavlovské a Záporožské oblasti bylo asi 25 osad ostřelováno tanky, minomety a dělostřelectvem a přes 30 osad podél kontaktní linie na jihu bylo poškozeno palbou. Kvůli průzkumu vyslali Rusové více než 60 dronů, nejméně šest z nich však bylo použito nejen k průzkumu, ale i k úderům na civilní infrastrukturu.

Během dne se odehrávaly boje v okolí osad Kupjansk, Vesele, Zajceve, Kurdyumivka a Bachmutske. Pozemní síly Ukrajiny byly podporovány 32 údery letectva. Výsledkem útoků bylo 17 potvrzených zásahů do vojenské techniky nepřítele, napadení 4 opěrných bodů a 10 pozic protiletadlových raketových systémů. Zasažen byl i jeden muniční sklad. Kromě toho se ukrajinské protivzdušné obraně podařilo zničit jednu řízenou střelu a trojici ruských dronů.

Ukrajinské síly na východě pokračují v útočných operacích podél linie Lymaň-Jampil-Bělohorivka. Podle amerických pozorovatelů se v místech uskutečňují nepravidelné dělostřelecké souboje poblíž Lymaně. Ruské zdroje popisují, že ukrajinské jednotky útočí na Lymaň ze severozápadu i z jihu. Bojové záběry pak potvrdily, že ukrajinské jednotky již ovládly Bělohorivku v Luhanské oblasti.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ruské síly se zaměřují na místní hydrotechnickou infrastrukturu v Charkovské a Luhanské oblasti, aby ohrozily ukrajinské pozice podél řeky Severskyj Doněc. Rusové se tak neúspěšně pokusili zničit přehradu nad nádrží Pečenicke asi 30 km na východ od Charkova.

Ukrajinci se také snaží zničit ruské pozemní komunikační linky v Chersonské oblasti a Rusové se naopak snaží již zničené cesty či železnice opravit.

Odpoledne pak zahájili Rusové raketové útoky na Záporoží, kde musel být vyhlášen letecký poplach. Některé rakety dopadly na místní infrastrukturu, ale rozsah škod není zatím blíže specifikován.

S ohledem na ruské vyhrožování možným použitím jaderných zbraní řekl Volodymyr Zelenskyj, že nevěří, že „mezinárodní společenství umožní Vladimiru Putinovi použít jaderné zbraně“, ale nevyloučil rizika, protože Putinovi „není možné nahlédnout do hlavy“.

„Zítra může Putin říci, kromě Ukrajiny chceme i část Polska, jinak použijeme jaderné zbraně. Nemůžeme dělat žádné kompromisy,“ prohlásil ukrajinský prezident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]