Ukrajinské síly zasáhly další ruskou loď v Černém moři

Ruská podpůrná loď Vsevolod Bobrov (Profimedia)

Ruská podpůrná loď Vsevolod Bobrov | FOTO: Profimedia

Ukrajinské síly poškodily v Černém moři logistickou podpůrnou loď ruského námořnictva, uvedl v pátek mluvčí vojenské správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk. Plavidlo, které je v plamenech, zasáhla podle dřívějších informací ukrajinská střela, napsala agentura Unian. Ruské úřady žádný incident na moři neohlásily a informaci nelze nezávisle ověřit.

„V důsledku akce našeho námořnictva začala hořet podpůrná loď Vsevolod Bobrov, jedna z nejnovějších v ruské flotile,“ uvedl Bratčuk, podle kterého je loď tažena k přístavu Sevastopol. Plavidlo bylo podle něj zasaženo u Hadího ostrova, který se nachází v ukrajinských vodách Černého moře nedaleko hranic s Rumunskem.

(Týdeník FORUM)

Vselovod Bobrov byl do služby nasazen loni v srpnu, do stejné lodní třídy ruského námořnictva patří jen jedno další plavidlo. Podle Unianu k Hadímu ostrovu, kde se nedávno mezi jednotkami Kyjeva a Moskvy opět rozhořely boje, loď vezla posily včetně systémů protivzdušné obrany.

Ukrajinská média minulý týden informovala o zasažení ruské fregaty. Kreml následně uvedl, že o poškození ruské lodi v Černém moři nemá informace. Kyjev také uvádí, že v dubnu zasáhl protilodní střelou Neptun ruský křižník Moskva. Ten se následně potopil, jak potvrdilo i Rusko – podle tamních úřadů ale potopení předcházel výbuch munice a požár.

 

Společnost Maxar zvěřejňující satelitní fotografie publikovala záběr, na kterém je vidět, jak loď manévruje před přilétající střelou, která za sebou zanechává kouřovou stopu.