Ukrajinské válečné zajatce měli zabít žoldáci z Putinovy soukromé armády. Žádná raketa prý nepřiletěla

Obránci oceláren Azovstal (@Kozatsky_D / se svolením autora)

Obránci oceláren Azovstal | FOTO: @Kozatsky_D / se svolením autora

Útok na zajatecký tábor poblíž města Olenivka se patrně odehrál odlišně, než tvrdí první zprávy. Podle ukrajinské bezpečnostní služby byl důvodem úmrtí více než 50 válečných zajatců výbuch, který se odehrál uvnitř budovy, v níž byli Ukrajinci drženi. Verze, podle které měl být tábor cílem raketového útoku, tak nemusí být pravdivou.

„Byl to úmyslný ruský válečný zločin, úmyslná masová vražda ukrajinských válečných zajatců,“ uvedl krátce po útoku Volodymyr Zelenskyj. Připomněl, že mezi lidmi, kteří přišli při bezprecedentním útoku o život, byli i vojáci, bránící továrnu Azovstal a Mariupol, píše deník The Kyiv Independent.

(Týdeník FORUM)

„Když obránci Azovstalu opouštěli závod, OSN a Mezinárodní výbor Červeného kříže vystupovali jako garanti života a zdraví našich vojáků,“ řekl Zelenskij s tím, že se celý incident musí řádně prošetřit.

Rusko tvrdí, že tábor ostřelovali Ukrajinci, jejich zpravodajci si ovšem stojí za tím, že útok má na svědomí Wagnerova skupina, označovaná jako „Putinova soukromá armáda“. Ta měla na přímý rozkaz svého šéfa Jevgenije Prigožyna zabít pět desítek válečných zajatců. 

Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) uvedla, že zničení zajateckého tábora bylo s největší pravděpodobností způsobeno vnitřní explozí, nikoli raketovým útokem. To má potvrzovat zatím neověřená nahrávka telefonického rozhovoru, kterou SBU zveřejnila. 

Na nahrávce je slyšet nejen to, jak se účastníci hovoru baví o tom, že k výbuchu došlo uvnitř budovy, ale i detaily o rozmístění raketometů BM-21 Grad v blízkosti Olenivky. Těmi měli okupanti útočit na území pod kontrolou Ukrajiny a snažit se tak vyprovokovat odvetu. K té ovšem nedošlo.

()

„Jak lze soudit z videozáznamů dostupných na internetu, sklo v některých oknech objektu je neporušené,“ uvedla SBU. „To znamená, že epicentrum výbuchu se nacházelo uvnitř zničené budovy, takže stěny pohltily tlakovou vlnu a ochránily okolní budovy,“ dodává. Jak informuje ukrajinský deník, objevila se také zpráva o tom, že několik dní před útokem byli vězni přemístěni do budovy, která byla ve čtvrtek zasažena.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba označil útok za další ruský válečný zločin a vyzval státy, aby „důrazně odsoudily toto brutální porušení mezinárodního humanitárního práva a uznaly Rusko za teroristický stát“. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]