Ukrajinskou zdravotní sestru Rusové veřejně popravili. Oběsili ji před budovou soudu, popsala zdrcená příbuzná

Taťána Mudrenková (Nexta / se svolením)

Taťána Mudrenková | FOTO: Nexta / se svolením

Na veřejnost se stále dostávají další válečná zvěrstva okupačních vojsk na Ukrajině. Jedním takovým je jistě zpráva o popravě zdravotní sestry Taťány Mudrenkové, která měla doplatit na to, že ruským ozbrojencům nahlas říkala svůj názor na Putinem vyvolanou válku.

Jak informoval list Financial Times, šestapadesátiletá Taťána Mudrenková byla společně se svým šedesátiletým manželem Anatolijem násilně odvlečena ze své zahrady. Jejich rodinný dům byl následně vyrabován ruskými ozbrojenými silami.

()

O Tánině tragickém konci se posléze dozvěděla její sestra Natalia. Tu kontaktovala neznámá žena, která viděla veřejnou popravu Mudrenkové. „Řekla mi, že Táňu zabili. Něco jí nalili do úst a pak ji oběsili před budovou soudu,” sdělila zdrcená sestra.

Manžel popravené byl podle zahraničních médií propuštěn z vězení, aby mohl svou ženu pohřbít. Na jeho těle byly údajně patrné známky po bití, jednu ruku měl zlomenou. Od té chvíle už o něm však nikdo nemá žádné informace.

Taťána byla podle své sestry známá svými provokacemi okupačních vojáků. „Na ulicích okupovaného města křičela Skadovsk je Ukrajina!“ vzpomíná Natalia s tím, že často svou sestru varovala a žádala ji, ať s podobnými provokacemi přestane. 

Na jaře se ovšem Taťána setkala tváří v tvář s ruskými zakuklenci. „Proč jste tady? Zastřelíte mě?“ měla se jich údajně ptát. To byl možná jeden z momentů, které rozhodly o její popravě.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Čísla mrtvých civilistů rostou

Ruská agrese proti Ukrajině si vyžádala životy 7938 civilistů, včetně 430 dětí, dalších 10 897 lidí utrpělo zranění. Uvedl to na konci října ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin s odvoláním na poznatky z vyšetřování. Kromě toho bylo do Ruska podle něj deportováno na 9400 ukrajinských dětí. Kostin zdůraznil, že jde pouze o oficiálně potvrzené údaje, podchycené ve vyšetřovacích spisech.

„Vzhledem k tomu, že není možný přístup na okupovaná území, chybí úplný obrázek, co se dělo a děje například v Mariupolu. Můžeme jen předpokládat strašná čísla,“ řekl Kostin agentuře Interfax-Ukrajina. Narážel tak na okupované přístavní město u Azovského moře, které Rusové po vpádu na Ukrajinu řadu týdnů obléhali, ostřelovali a bombardovali, než se jim je podařilo dobýt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články