Ukrajinský boršč je nacistický a xenofobní, tvrdí mluvčí Zacharovová

Marija Zacharovová (Council.gov.ru, wikimedia, CC BY 4.0)

Marija Zacharovová | FOTO: Council.gov.ru, wikimedia, CC BY 4.0

Ve středu zaznělo další bizarní vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové. Podle této ženy byl jedním z důvodů vpádu na Ukrajinu boršč, tradiční a známé jídlo. Nyní se prý vede spor o to, kterému státu patří jako národní pokrm.

Zacharovová to uvedla na tiskové konferenci, když začala hovořit o důvodech, které vedly k současné válce. Rusové totiž podle ní byli na Ukrajině dlouhodobě utlačováni jako etnikum i jako kulturní národ. Ukrajinci prý nedovolili, aby si lidé v různých regionech mohli vařit polévku z červené řepy, tedy onen známý boršč, podle svého.

(Týdeník FORUM)

„Dokonce i kuchařské knihy zakázali. Proč? Protože se nelze dělit o boršč. Protože o boršč se nelze dělit. Prostě nelze! Patří jen jednomu, jednomu národu. Jsou to nacionalisté,“ lhala bez uzardění Zacharovová. Stačí se přitom podívat na nabídku libovolného ukrajinského knihkupectví na internetu a okamžitě zjistíte, že kuchařky jsou samozřejmě zcela běžně v nabídce.

Téma boršče ministerská mluvčí ještě více rozvinula. „Aby byl všech? Aby si ho v každém městě, v každém regionu každá hospodyně mohla dělat podle svého? Ne! Oni nechtějí dělat kompromisy. A to je to, o čem mluvíme. O xenofobii, nacismu, extremismu ve všech podobách.“ Boršč ovšem za své národní jídlo považují Ukrajinci, Rusové, ale i Poláci. 

Historie zná několik válek vedených ze vskutku malicherných důvodů. V roce 1325 tak proti sobě bojovaly Modena a Bologna kvůli ukradenému vědru z centrální bolognské studně. V roce 1859 pak proti sobě stáli ozbrojenci z USA a Kanady kvůli kanadskému čuníkovi, který rozryl zahradu amerického farmáře a byl jím zastřelen. Nedostatečná výše finanční náhrady vedla až k bojovému nasazení, které však nakonec nepřerostlo do skutečně žhavého konfliktu. To se však již nedá říci o fotbalové válce mezi Salvadorem a Hondurasem v roce 1970. Honduraská porážka vedla ke krvavému sto hodin dlouhému střetu, na jehož konci bylo asi 3000 obětí. Mezi podobně absurdní války by teď Zacharovová zřejmě ráda zařadila i agresi vlastní země proti Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články