Jevhen Perebyjnis: O vítězství Ukrajiny nad Ruskem nepochybuji, vůči Čechům cítím vděčnost

(NICOLA ZÖRKLER / se souhlasem)

FOTO: NICOLA ZÖRKLER / se souhlasem

Když letos v únoru rozpoutalo Rusko brutální válku proti Ukrajině, stal se hlavní tváří Ukrajiny v Česku diplomat Jevhen Perebyjnis. V letech 2017–2022 byl ukrajinským velvyslancem v Česku a proslul jako tvrdý kritik ruské imperiální politiky a aktivní budovatel ukrajinsko-českých vztahů. A na jaře a v létě i jako neúnavný iniciátor a organizátor vojenské a humanitární pomoci bojující Ukrajině. Od července 2022 vykonává funkci náměstka ministra zahraničních věcí Ukrajiny a do jeho agendy patří bilaterální vztahy s evropskými zeměmi a integrace Ukrajiny do EU a NATO.

Už je to deset měsíců, co Rusko rozpoutalo novou válku proti Ukrajině. Jak jste jako ukrajinský velvyslanec v Česku prožíval 24. únor 2022? Co jste ten den dělal?

Letošní 24. únor byl jeden z nejhorších dnů v mém dosavadním životě, protože Rusko zaútočilo na moji vlast. Začala plnohodnotná ruská invaze. Dozvěděl jsem se to brzy ráno kolem půl páté, když zavolal náš vojenský přidělenec a řekl mi, že Rusko napadlo Ukrajinu. Okamžitě jsem si to ověřoval a telefonoval jsem českému ministru zahraničí Janu Lipavskému, abych ho informoval. Pak jsem jel na ambasádu a svolal své kolegy a spolupracovníky. Měli jsme krátkou poradu a hned jsme začali pracovat. Kolem deváté hodiny jsem už měl tiskovou konferenci a následovaly schůzky na českých ministerstvech obrany a zahraničních věcí. Rovněž jsem měl projev v poslanecké sněmovně. Byl to náročný den nabitý různými událostmi, snažili jsme se dělat všechno možné, abychom zajistili co největší podporu celého světa. Jsem vděčný za to, že reakce České republiky byla jednoznačná a rychle se nám dostalo velké podpory.

Měl jste v prvních dnech obavu, že Kyjev a s ním i celá Ukrajina podlehnou brutální ruské invazi?

Kyjev byl v prvních dnech ruské invaze v podstatě obklíčený a naše hlavní město se ocitlo ve složité situaci. Nebylo jednoduché dopravovat do metropole všechno potřebné k normálnímu životu včetně potravin. Vím to dobře, protože v Kyjevě tento stav prožívalo mnoho mých příbuzných, přátel a kolegů, s nimiž jsem byl denně ve spojení. Rusko se snažilo dobýt Kyjev a není tajemství, že Putin toho chtěl dosáhnout během několika dní, aby tam dosadil loutkovou vládu, skrze kterou chtěl…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články