Ukrajinský ministr zahraničí obvinil ruskou televizi z podněcování ke genocidě

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba (Eduard Križanivskij / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba | FOTO: Eduard Križanivskij / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes obvinil ruskou televizi RT (dříve Russia Today) z podněcování ke genocidě a vyzval státy, které tak ještě neučinily, aby její vysílání zakázaly. Reagoval na slova moderátora stanice Antona Krasovského, jenž nedávno ve vysílání prohlásil, že ukrajinské děti, které za Sovětského svazu vnímaly Rusy jako okupanty, měly být „hozeny do řeky se silným proudem“ a utopeny. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Krasovskij, proválečný komentátor ruské televize, na kterého Evropská unie uvalila sankce, podle agentury reagoval na vyprávění ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka o tom, jak mu děti při jeho návštěvě Ukrajiny v 80. letech minulého století říkaly, že by se jim žilo lépe, kdyby jejich zemi neokupovala Moskva.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Měli je utopit,“ reagoval Krasovskij. „Prostě ty děti utopte, utopte je,“ hlásal moderátor. Případně by je podle něj mohli „strčit do chatrčí a upálit“. V krátkém výseku rozhovoru, který se objevil na sociálních sítích, se Krasovskij také vysmál obviněním, že ruští vojáci během invaze znásilňovali starší ukrajinské ženy.

„Vlády, které ještě nezakázaly RT, se musí podívat na tento úryvek,“ uvedl dnes šéf ukrajinské diplomacie Kuleba na twitteru, kde záznam sdílel. „Agresivní podněcování ke genocidě (toho člověka za to postavíme před soud), které nemá nic společného se svobodou slova. Zakažte RT po celém světě,“ dodal Kuleba.

Vysílání televize RT zakázala nedlouho po ruské invazi na Ukrajinu například Evropská unie, a to kvůli systematickým dezinformacím. RT dlouhodobě čelí kritice, že šíří ruskou vládní propagandu a protizápadní lživé informace. Moderátoři ruské televize běžně odmítají zprávy o ruských válečných zločinech a mnozí z nich využívají vysílací čas k tomu, aby vyzývali ruského prezidenta Vladimira Putina k ještě agresivnějšímu přístupu během invaze, poznamenal Reuters.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články