Ukrajinský ombudsman upozornil na video s mučením ukrajinského vojáka

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec v pátek oznámil, že upozornil generální prokuraturu na video zachycující mučení zajatého ukrajinského vojáka ruskými vojáky. Chystá se kvůli válečnému zločinu také obrátit na OSN, Evropský výbor proti mučení při Radě Evropy a Mezinárodní výbor Červeného kříže, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda.

„Jako zmocněnec ukrajinského parlamentu pro lidská práva jsem se obrátil na úřad generálního prokurátora, aby prověřil fakta ohledně válečného zločinu porušujícího ženevskou úmluvu (o zacházení s válečnými zajatci),“ uvedl Lubinec. Zdůraznil, že mučení je neospravedlnitelným zločinem, za který pachatel a velitel jeho jednotky musí nést odpovědnost.

Video, jehož část se objevila na sociálních sítích, zachycuje ruského vojáka, jak odlamovacím nožem kastruje spoutaného ukrajinského zajatce. Prokremelský komentátor Vladimir Solovjov zapochyboval o pravosti záběru, protože video podle něj nezachycuje tryskající krev a ani zajatec podle jeho názoru nekřičí dost hlasitě. Zajatec má však ústa ucpaná roubíkem, poznamenala v informačním kanálu Vot tak televize Belsat.

„Válečná mlha nepomůže katům vyhnout se trestu,“ přislíbil na twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

Za porušování válečných pravidel hrozí na Ukrajině osm až deset let odnětí svobody a až doživotí, pokud jsou tyto činy provázeny vraždou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]