Ukrajinský poslanec Kuzmin byl obviněn z vlastizrady. Zmizel patrně do Ruska

Renat Kuzmin (Renat Kuzmin, se souhlasem)

Renat Kuzmin | FOTO: Renat Kuzmin, se souhlasem

Renat Kuzmin, poslanec ze zakázané proruské opoziční strany For Life, byl obviněn z vlastizrady. Uvedl to Státní úřad pro vyšetřování, podle něhož Kuzmin již od března 2021 aktivně šířil ruskou propagandu.

Účelem zpráv, které Renat Kuzmin prezentoval na svých sociálních sítích, bylo podle vyšetřovatelů „vytvořit protiukrajinskou náladu ve společnosti a ovlivnit veřejnost na úkor suverenity, územní celistvosti, nedotknutelnosti a bezpečnosti země.“

Jeho činnost byla kvalifikována jako provinění proti paragrafu 1 čl. 111 trestního zákoníku Ukrajiny, tedy zrada. V případě prokázání viny hrozí obviněnému trest odnětí svobody až na 15 let a propadnutí věci.

Obviněný poslanec však nebyl zatčen, protože orgány činné v trestním řízení dosud nebyly schopny určit místo jeho pobytu, přestože byl souběžně hledán na deseti místech, kde se mohl vyskytovat. Pravděpodobně však bude v Rusku či na některém z ukrajinských území, která ještě ovládají ruští okupanti.

Kuzmin již jednou z Ukrajiny uprchnul – po protestech na Euromajdanu. V roce 2014 pak proti němu bylo zahájeno trestní řízení kvůli nezákonnému zadržování Jurije Lucenka v roce 2010 a byl přidán na ukrajinský seznam hledaných. V parlamentních volbách v roce 2019 však byl zvolen poslancem za stranu Opoziční platforma pro život a poté ho policie ze seznamu hledaných vyškrtla. Nyní se na něj vrací.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články