Ukrajinský poslanec vynadal ruské televizi: Váš Hitler-Putin zabíjí tisíce lidí

Olexij Hončarenko (profimedia.cz)

Olexij Hončarenko | FOTO: profimedia.cz

Ukrajinský poslanec a člen Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PACE) Olexij Hončarenko vynadal zástupcům ruské propagandistické televize Rossija I. Od plic jim řekl, co si myslí o politice ruského prezidenta Vladimira Putina. Video ze střetu zveřejnil na svém twitterovém účtu Nikola Repin.

„Sloužit zájmům vašeho Hitlera-Putina, vašeho Führera, který obsadil území jiných států, zabíjí tisíce lidí,“ uvedl rozčilený Hončarenko. „Včetně zabíjení svých vlastních Rusů. A okrádání,“ pokračoval ukrajinský poslanec. „Ukažte Rusům Solovjovův dům u jezera Como,“ doporučil redaktorům v narážce na sídlo jednoho z nejznámějších Putinových propagandistů Vladimira Solovjova. Jeho dva domy se nacházejí u italského jezera Como.

„Nakradli peníze obyčejných Rusů tím, že vyprávěli o strašné Ukrajině, o CIA, o nacistech a o všem ostatním.“ „Slyšel jste o iniciativě, se kterou sem přijelo Rusko? (na setkání PACE ve Štrasburku, pozn. red.)“ přerušila ho redaktorka. „Ohledně ruského jazyka na Ukrajině. Myslíte si, že není žádné utlačování ruského jazyka na Ukrajině?“ zeptala se. „Odpovídat na idiotské otázky… Jaké utlačování ruského jazyka? Ruskojazyční lidé s vámi dnes bojují na východě, aby zastavili vaši anexi,“ mluvil dál Hončarenko. „Nevyprávějte mi, jak milovat svou vlast,“ doporučil redaktorce.

„Neschovávejte se za jazyk. My vaši pomoc nepotřebujeme. Žádní ruskojazyční vaši pomoc nepotřebují. Já jsem ruskojazyčný. Narodil jsem se a vyrostl v Oděse. A já vaši pomoc nepotřebuji. Vy zabíjíte lidi, jako jsem já, pod záminkou, že to děláte pro ochranu jazyka. To je to, co děláte. Protože jste gangsteři a vrazi. Bohužel. Ne vy osobně. Vy jste propagandisti, kteří jim slouží. A měli byste se stydět. A chci vám říct, že místo v pekle je přichystáno i pro vás. Protože vy to všechno kryjete. Když vaši zemi okrádají, když vaše děti musí na záchod ven. Oni si zatím staví paláce! A vy za třicet stříbrných pobíháte tady a ptáte se Ukrajiny a ukrajinské delegace. A pokud jste skuteční novináři, dám vám adresy, kam můžete vyrazit a ukázat, jak žijí vaši darebáci. Díky tomu, že slouží Putinovu režimu,“ řekl zástupcům ruské televize otevřeně ukrajinský poslanec.

Olexij Hončarenko je členem bloku Petra Porošenka. Dlouhodobě ostře vystupuje proti ruské agresi na Ukrajině. V roce 2014, když Rusko zahájilo okupaci Ukrajiny, zorganizoval ve své rodné Oděse speciální protest – nechal před budovou historického muzea, kde parkovaly tanky, zatančit pas de quatre z Čajkovského baletu Labutí jezero. „Je to reakce na fatální chybu Vladimira Putina, který proti Ukrajincům rozpoutal válku,“ řekl tehdy Hončarenko.

V roce 2017 byl Hončarenko dokonce v Oděse unesen. Nakonec se mu nic nestalo, únosci však plánovali zaútočit na něj kyselinou kvůli jeho politickým postojům.

Zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy se konalo na konci června ve Štrasburku. Ruská delegace protestovala proti ukrajinskému zákonu, který některým národům, které na Ukrajině žijí a jsou označeny jako domorodé, zaručuje mj. právo na studium v jejich jazyce. Rusové na seznamu těchto domorodých národů nejsou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]