Ukrajinský prezident navrhl v Radě bezpečnosti vyslat do Kremenčuku komisi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President.gov.ua / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přes videohovor promluvil na zasedání Rady bezpečnosti OSN a navrhl vyslání vyšetřovací komise do Kremenčuku, kde po ruském raketovém úderu na obchodní centrum zemřelo nejméně 20 lidí. Informovala o tom agentura AFP. Zelenskyj na závěr svého vystoupení vyzval k minutě ticha za oběti války, ke které se podle oficiálních záběrů OSN připojil i ruský velvyslanec Dmitrij Poljanskij.

Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti bylo svoláno na žádost Ukrajiny a šest členů rady ještě před jeho zahájením ve společném prohlášení odsoudilo čím dál častější útoky ruských jednotek na obytné oblasti a civilní infrastrukturu na Ukrajině. Prohlášení podpořila Francie, Irsko, Norsko, Velká Británie, Spojené státy americké a Albánie.

(Týdeník FORUM)

Zelenskyj při vystoupení znovu požadoval, aby bylo Rusko vyloučeno z Rady bezpečnosti, nazval ho „teroristickým státem“ a volal po jeho potrestání. Vyzval také, aby OSN poslala své zástupce nebo vyšetřovací komisi na místo pondělního útoku v Kremenčuku. Podle něj by se měli osobně přesvědčit o důkazech, že za útokem stála Moskva.

„Pokud můžete uctít všechny Ukrajince zabité v této válce, všechny dospělé, děti, desítky tisíc lidí… pak vás žádám o minutu ticha,“ překvapil na závěr Zelenskyj diplomaty a sám se postavil a zmlkl. Podle AFP ho napodobili všichni přítomní v sále, a to včetně ruského velvyslance.

Právě Poljanskij se přitom jako první zástupce Ruska vyjádřil k útoku v Kremenčuku a na twitteru napsal, že šlo o „ukrajinskou provokaci“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články