Ukrajinský prezident: Odhalili jsme pokus o převrat. Kreml účast popírá

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj (Kancelář prezidenta Ukrajiny / CC BY 4.0)

Ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / CC BY 4.0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina je připravena na jakoukoli eskalaci napětí ve vztazích s Ruskem a že jeho administrativa na začátku prosince odhalila spiknutí s cílem provést státní převrat.

Znepokojující vyjádření ze strany Ukrajiny přicházejí v době, kdy Rusko shromažďuje vojenské jednotky na svých hranicích s Ukrajinou. Moskva současně odmítá tvrzení Západu, že by se Rusko mohlo připravovat na invazi na Ukrajinu, a místo toho obvinila NATO z provokací.

()

„Dnes hrozí, že zítra bude válka,“ cituje Zelenského na tiskové konferenci s ukrajinskými a mezinárodními médii server The Moscow Times. „Jsme zcela připraveni na eskalaci.“ Zelenskyj rovněž vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby popřel, že plánuje invazi na Ukrajinu.

„Ruský prezident by měl veřejně říci: ‚My to neplánujeme.'“

Šéf NATO Jens Stoltenberg v pátek zopakoval obavy Západu z hromadění sil a varoval, že „pokud Rusko použije sílu proti Ukrajině, bude to mít náklady a bude to mít následky“.

Kyjev válčí s proruskými povstalci na východě Ukrajiny již téměř osm let a konflikt si dosud vyžádal více než 13 000 obětí. Ukrajina a její západní spojenci obviňují Rusko z financování a vyzbrojování povstalců, což Moskva popírá.

Zelenskyj neuvedl podrobnosti o spiknutí za účelem převratu ani neobvinil ruský stát z účasti na něm, ačkoli uvedl, že se na něm podíleli ruští občané.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

„Obdržel jsem informaci, že 1. a 2. prosince se v naší zemi uskuteční státní převrat,“ řekl. Zelenskyj sdělil, že ukrajinské bezpečnostní služby získaly zvukové nahrávky, na nichž údajní spiklenci, jmenovaní pouze jako „zástupci“ Ukrajiny a Ruska, diskutují o svých plánech a zmiňují se o možném zapojení miliardáře Rinata Achmetova.

Zelenskyj upřesnil, že podle něj Achmetov, energetický magnát, jehož mediální holdingy v posledních týdnech zesílily kritiku Zelenského, není sám, kdo je do spiknutí zapojen.

„Řekněme jen, že (spiklenci) jednají s Ruskem o účasti Rinata Achmetova na státním převratu na Ukrajině, který přiláká jednu miliardu dolarů,“ řekl.

Kreml jakoukoli účast popřel. „My se v tom neangažujeme,“ citovala agentura Interfax mluvčího ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrije Peskova.

Zelenského „deoligarchizační“ kampaň, jejímž cílem je omezit vliv nejbohatších Ukrajinců na politiku země, se setkala s kritikou ukrajinské elity.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]