Ukrajinský prezident v britském parlamentu děkoval a žádal další zbraně

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: President Of Ukraine / Wikimedia Commons / CC0

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu v projevu v britském parlamentu řekl, že vítězství Ukrajiny změní svět a odradí všechny budoucí agresory. Zelenskyj je na neohlášené návštěvě Británie, která patří mezi nejvýznamnější podporovatele této východoevropské země čelící ruské invazi. Ukrajinský prezident Británii poděkoval za dodávky tanků i výcvik ukrajinských vojáků, a zároveň žádal další nezbytné zbraně.

Zelenskyj se už setkal s premiérem Rishim Sunakem a na programu má i přijetí u krále Karla III. Britští zákonodárci ho odpoledne uvítali bouřlivým potleskem a prezident na úvod proslovu v angličtině poděkoval za podporu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Děkuji ti, Rishi,“ obrátil se Zelenskyj na britského premiéra. Připomněl, že Británie cvičí ukrajinské vojáky na tanky Challenger, jichž Londýn naposledy slíbil 14 dodat Ukrajině.

Nejvyšší ukrajinský představitel zdůraznil, že Británie stála za Kyjevem „od prvního dne“. Přímo se pak obrátil na expremiéra Borise Johnsona, který byl v sále. „Borisi, ty jsi sjednotil ostatní, když se to skutečně zdálo naprosto nemožné,“ řekl Zelenskyj, načež se mu dostalo dalšího mohutného potlesku.

Zelenskyj členy britského parlamentu a svět vyzval, aby Ukrajině poskytli i bojové letouny, které označil za „křídla pro svobodu“. Západ to však zatím odmítal.

Předsedovi Dolní sněmovny prezident předal helmu elitního ukrajinského pilota, kterého označil za „jedno z nejúspěšnějších es“ a jednoho z králů Ukrajiny. Na přilbě byl napsaný vzkaz „My máme svobodu, dejte nám křídla, abychom ji mohli chránit“. „V Británii je král pilotem letectva a v dnešní Ukrajině je každý pilot letectva králem,“ prohlásil řečník.

Zelenskyj vyjádřil přesvědčení o vítězství Ukrajiny, které podle něj změní svět a odradí příští agresory. „Až společně zvítězíme, každý agresor bude vědět, co ho čeká, pokud zaútočí na mezinárodní řád,“ řekl. V minulých konfliktech podle něj zlo prohrálo. „Rusko prohraje,“ prohlásil ukrajinský prezident vzdorovitě.

Vladimir Putin (ČTK)

Prezident Ukrajiny v britském parlamentu ocenil také sankce proti Rusku. Zdůraznil ale, že sankce musejí pokračovat tak dlouho, až Kreml nebude mít na financování své války proti Ukrajině.

Premiér Sunak předtím řekl, že jeho vláda si přeje rozhodující vítězství Ukrajiny letos na bojišti. „Naším cílem je nadále zajistit vítězství Ukrajiny v tomto konfliktu,“ řekl Sunak. „Budeme nadále podporovat Ukrajinu, aby letos dosáhla na bojišti rozhodujícího vítězství,“ dodal britský ministerský předseda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články