Ukrajinský prezident Zelenskyj 
je Churchillem našich dnů

Eric Drooker

Pokud někdo pochybuje o hloubce současných politických změn, měl by se podívat na Německo. Mrtvá je Ostpolitik, za jejíž filozoficko-politickou clonou se skrýval patolízalský vztah ke Kremlu a poraženecký pacifismus. Spolková vláda vyčlení sto miliard eur na dozbrojení dysfunkčního bundeswehru a hodlá zvýšit výdaje na obranu nad dvě procenta HDP. 

Zesílila také diskuse o potřebě jaderné energie, přičemž poslední takovou elektrárnu mělo Německo zavřít na konci roku. Plynovod Nord Stream II skončil, aniž by začal. Z Ruska odchází skupina Volkswagen a další firmy. Říkat, že Německo zasáhlo politické zemětřesení, by proto bylo jen zlehčením reality.

Kde jsme

Německo je přitom jen jedním příkladem, jak civilizovaný svět zareagoval na ruské napadení Ukrajiny. Ekonomická opatření proti ruským bankám, ruské centrální bance a ruským oligarchům, ministru zahraničí Lavrovovi i Putinovi samotnému, už nelze označit jen za sankce — jde o regulérní válku, vedenou hospodářskými, diplomatickými, kulturními a sportovními metodami, které Rusko cíleně odříznou od světa. Pokud Putinův režim přežije, a to je velká otázka, bude znatelně oslaben a stane se přívěskem Čínské lidové republiky. Bude vládnout ukrajinským ruinám, z nichž na něj budou útočit ukrajinští vlastenci, vyzbrojení Západem, a běloruskému vazalovi, jehož Putin fakticky anektoval, a z jehož území jeho vojska vedou agresi.

Je na čase se zamýšlet nad tím, jak by měla vypadat nová světová bezpečnostní architektura. Změny se nebudou týkat jen Evropy. Bývalý japonský ministerský předseda Šinzó Abe rozvířil šokující debatu o možném rozmístění amerických jaderných zbraní na japonských ostrovech. Pokud se ruská armáda nestáhne z Běloruska, bude na stole členství Finska a Švédska v Severoatlantické alianci. NATO bude muset rozmístit mnohem víc vojáků a zbraňových systémů na svém severovýchodním a jihovýchodním křídle, hlavně v Rumunsku, jež sousedí s Moldavskem, které se může stát dalším cílem ruské agrese, neboť se na ně podobně jako na Ukrajinu nevztahují alianční garance.

Nic takového bychom v těchto dnes nezvažovali, nebýt statečného postoje ukrajinského prezidenta…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]