Ukrajinský prezident Zelenskyj udělil řád nejen Lipavskému, ale též Černochové, Kopečnému a Pojarovi

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj (profimedia.cz)

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj | FOTO: profimedia.cz

Jak už vešlo v obecnou známost, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému ministru Janu Lipavskému (Piráti) za „podporu státní suverenity a územní celistvosti Ukrajiny“ řád Za zásluhy I. stupně. Stranou pozornosti však zůstalo, že prezidentským výnosem č. 595/2022, který nese datum 23. srpna 2022, byly hlavou ukrajinského státu oceněny i další osobnosti českého politického života.

Ministryni obrany Janě Černochové (ODS) byl totiž prezidentským výnosem udělen Řád kněžny Olgy II. stupně, kterým jsou oceňovány významné ženy za vynikající zásluhy zejména ve státní a občanské oblasti i dalších veřejných sférách.

Ukrajinský řád Za zásluhy III. stupně byl souběžně udělen i Tomáši Kopečnému, náměstku ministryně obrany, a Tomáši Pojarovi (ODS), poradci premiéra pro bezpečnost a náměstku ministra pro evropské záležitosti.

Ministerstvo zahraničních věcí v ukrajinském Kyjevě (jaro 2022) (AdobeStock)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil několik desítek osobností, především ze západních zemí, například z USA, Kanady, Velké Británie, Slovenska, Polska, Rumunska, Itálie, Litvy, Nizozemska, Švýcarska, Dánska, Malty, Lotyšska, Gruzie, Irska, Španělska, Turecka, Mexika, Portugalska, Japonska, Indonésie, Austrálie a dalších, anebo z orgánů Evropské unie.

Zohledněna byla především osobní angažovanost a podpora oceněných ve prospěch Ukrajiny vzdorující od 24. února 2022 agresivní plošné invazi Ruské federace. I proto je pro Českou republiku velkou ctí, že jsou mezi nimi hned čtyři osobnosti spojené se současnou českou vládou Petra Fialy, což je zároveň oceněním Česka jakožto důležitého spojence a podporovatele statečné Ukrajiny.

Jak mi potvrdila Tetiana Okopna, tajemnice Velvyslanectví Ukrajiny v České republice, zmíněné ukrajinské státní řády budou v brzké době dopraveny z Kyjeva na ukrajinskou ambasádu v Praze, aby jimi mohly být zmíněné čtyři osobnosti slavnostně dekorovány.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články