Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis popsal pro deník FORUM 24, co se momentálně děje na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou. Ruská federace se podle něj snaží o eskalaci napětí a Ukrajina se aktivně připravuje na další možnou invazi na své území. Své znepokojení vyjadřují i západní země. Podle velvyslance je pravděpodobné, že Rusko chce využít toho, že světové společenství upírá pozornost na pandemii nemoci covid-19.
Co se momentálně děje na rusko-ukrajinské hranici?
Během posledních několika týdnů došlo k vážnému zhoršení bezpečnostní situace na východě i na jihu Ukrajiny. Informace, kterými disponují ukrajinské, ale i západní tajné služby svědčí o tom, že Ruská federace se aktivně připravuje k větší eskalaci napětí v oblasti linie dotyku v Doněcké a Luhanské oblasti, ale hrozba existuje i ze strany okupovaného Krymu. Pod záminkou cvičení Rusko hromadí vojska u hranic s Ukrajinou.
Jak se to konkrétně projevuje?
Před několika dny náš velitel ozbrojených sil a náčelník generálního štábu Ruslan Chomčak informoval parlament o tom, že podél ukrajinsko-ruské hranice a na dočasně okupovaných územích se nacházelo dvacet osm praporů taktických skupin Ruské federace. Očekává se, že v nejbližší době dojde k přesunu dalších pětadvaceti praporů. To představuje velkou vojenskou hrozbu. Je známo, že od 27. července loňského roku bylo nastoleno příměří, Ukrajina to považuje za jeden z nejdůležitějších úspěchů v jednání s nepřítelem, ale toto příměří je bohužel zvlášť během poslední doby ruskou stranou systematicky porušováno. A to i s použitím těžkých zbraní, které byly zakázány Minskými dohodami. Například podle OBSE bylo 23. února zaznamenáno 930 případů porušení příměří. Zmínil bych ještě, že 26. března v Doněcké oblasti zahynuli čtyři ukrajinští vojáci a dva byli zraněni, a to taktéž v důsledku porušování příměří ze strany Ruska.
Čím eskalace napětí posledních týdnů začala? Co se změnilo?
Těžko říct. Je ale možné, že Ruská federace chce využít situace, která je teď ve světě v souvislosti s pandemií. Pozornost je upřena jinam a světové společenství řeší jiné problémy. Rusko chce tento zmatek zneužít k tomu, aby zahájilo další agresi a možná i další invazi na ukrajinské území. Je také možné, že Rusko reaguje na určité kroky ukrajinské vlády, které mají za cíl zamezit vlivu proruských sil na území Ukrajiny, konkrétně některých osob a politických sil, které pracují proti ukrajinským zájmům. Cílem Ruské federace nikdy nebylo dosáhnout příměří nebo vyřešení této situace, Rusko chtělo vždy konflikt na východě Ukrajiny využít k tomu, aby mělo nástroj vlivu na ukrajinskou vnitřní politiku, ale také na zahraniční politiku. Putin si teď nejspíš myslí, že nastala vhodná doba pro to, aby začal další agresi proti Ukrajině.
Obáváte se toho, že by mohlo dojít například k okupaci dalšího území Ukrajiny?
Samozřejmě to nevylučujeme a aktivně se na to připravujeme. Kdyby se Putin rozhodl pro invazi do dalších regionů Ukrajiny, budeme klást odpor. Máme vycvičenou armádu a situace je rozhodně jiná, než byla před sedmi lety, když Rusko okupovalo Krym. Vojenské možnosti Ukrajiny a Ruské federace ale nejsou srovnatelné, takže pokud by se Rusko pro takový krok rozhodlo, ponese sice velké ztráty a bude mu kladen odpor, ale Ukrajina se neobejde bez podpory svých západních partnerů. Vyzýváme je proto, aby zesílili tlak na Ruskou federaci, a to zejména z hlediska sankcí. Chceme, aby se tím zamezilo takovému vývoji. Ukrajina velmi intenzivně jedná s Evropskou unií i s NATO. Informujeme je o vývoji situaci.
Máte už od zahraničních partnerů nějaké odpovědi?
Ano. Máme prohlášení ze strany politiků ve Spojených státech. Před několika dny se konalo zasedání NATO na úrovni velvyslanců, kteří vyjádřili znepokojení ze situace.
Co bude v dalších dnech ze strany Ukrajiny následovat?
My se aktivně připravujeme, protože nemůžeme vyloučit žádný vývoj. Máme několik scénářů, podle nichž naše armáda a náš stát postupují. Chtěl bych říci, že kromě vojenských otázek je tu obrovská dezinformační kampaň, kterou v posledních dnech Ruská federace proti Ukrajině vede.
Jak to vypadá?
Rusko tím chce utajit své opravdové plány na eskalaci napětí a obviňuje ukrajinskou vládu z údajných příprav vojenského útoku na dočasně okupovaná území Doněcké a Luhanské oblasti. To je obvyklý postup Ruska, které druhou stranu obviní z toho, na co se samo připravuje. Tyto zprávy se objevují v tzv. médiích na těchto okupovaných územích. Z dřívějších zkušeností víme, že jakmile tohle začne, znamená to, že Rusko něco podobného připravuje. Ruská federace během posledních několika týdnů vyvinula obrovské úsilí, aby pod různými záminkami zablokovala a prakticky znemožnila jednání třístranné kontaktní skupiny, tzv. minské skupiny. Chtěl bych ale hlavně říci, že Ukrajina i nadále podporuje mírové politické a diplomatické urovnání tohoto rusko-ukrajinského vojenského ozbrojeného konfliktu na základě podmínek stanovených Minskými dohodami. Jestli Rusko chce Ukrajinu vyprovokovat, aby udělala nějaký krok tak, jak se to stalo například v roce 2008 v Gruzii, nepodaří se mu to. Varujeme Rusko a informujeme celý svět o tom, že Ukrajina nebude tou zemí, která začne nějakou vojenskou aktivizaci. Když na nás Rusko zaútočí, samozřejmě budeme reagovat. Jsme pro mírové řešení a jsme připraveni implementovat Minské dohody jak v rámci třístranné kontaktní skupiny, tak i v tzv. normandském formátu.