Ukrajinský velvyslanec: Rusko tají počty nakažených na okupovaném území. Válka pokračuje

Jevhen Perebyjnis (Pavel Hofman)

Jevhen Perebyjnis | FOTO: Pavel Hofman

Ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis popsal deníku FORUM 24 složitou situaci, se kterou se jeho země musí potýkat v době koronavirové pandemie. Ruská federace do loutkových republik, které se nacházejí na okupovaných územích, odmítá pustit lékaře z Ukrajiny a tají skutečné počty nakažených i mrtvých. Protiukrajinská propaganda živí v lidech strach a snaží se šířit paniku – v minulých dnech kvůli tomu byli zadrženi lidé napojení na Rusko.

Jak vypadá během pandemie situace na územích na východě Ukrajiny, která okupuje Ruská federace?

Okupovaná území bohužel nejsou kontrolována ukrajinskou vládou. Vládne tam okupační správa Ruské federace, která skutečný rozsah epidemie utajuje. Nicméně, od našich zpravodajských složek nebo od Ukrajinců, kteří tam žijí, víme, že situace je vážná. 

Eric Drooker

Máte informace o konkrétních místech a počtech nakažených?

Na Krymu je situace velmi složitá, je tam minimálně několik stovek nakažených a jsou i úmrtí. Na Donbasu jsou také stovky nakažených, ale loutkový ruský režim se snaží situaci zlehčovat. Samozřejmě že jsme znepokojeni, protože se jedná o občany Ukrajiny. Vyzýváme proto společně s našimi partnery v Evropské unii Rusko k tomu, aby plnilo Minské dohody a zastavilo ostřelování. Požadujeme po Ruské federaci, aby umožnila přístup k okupovanému území jak ukrajinským orgánům a lékařům, tak mezinárodním pozorovatelům. 

Na Ukrajině jsou místa, jako například Stanice Luhanská, kudy se mohou lidé z okupovaných území dostat na normální území Ukrajiny. Jsou na těchto přechodech občané kontrolováni? Zaměřuje se nyní Ukrajina i na jejich zdravotní stav?

Kontrolujeme je. Ale pohyb lidí z okupovaných území na území kontrolované ukrajinskou vládou je dost omezený. Avšak pohyb je omezený mezi všemi mezi regiony. Ukrajinská vláda v rámci karanténních opatření zrušila veškerou meziměstskou dopravu. Mezi různými oblastmi Ukrajiny jsou kontrolní stanoviště. Co se týče okupovaných území, tam je kontrola samozřejmě přísnější.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jak se v souvislosti s epidemií proměnila protiukrajinská ruská propaganda?

Nezměnila se, pokračuje. Ukrajina je už více než šest let hlavním terčem ruské propagandy, která využívá i dnešní situaci k tomu, aby na Ukrajině vyvolala paniku. Informační zbraně Rusko stále používá. Na internetu, na sociálních sítích se šíří dezinformace a fámy týkající se situace s koronavirem na Ukrajině, ohledně údajné neschopnosti ukrajinské vlády zvládnout tuto situaci, tvrdí, že Ukrajina se prý zhroutí, čeká ji ekonomická krize a tak dále. Naše bezpečnostní služba to pravidelně monitoruje a během posledních několika týdnů objevila více než sto padesát poplašných zpráv a v několika desítkách případů se na tom podíleli přímo lidé spojení s Ruskou federací. Byli buď pokutováni, nebo dokonce zadrženi.

Jak se ve skutečnosti Ukrajině daří zvládat koronavirovou krizi?

Počet nakažených se blíží ke čtyřem tisícům. Ukrajina je součástí světového společenství a bohužel ani nám se nepodařilo vyhnout nákaze. Proto byla již před měsícem přijata nutná opatření. Od 16. března platí stejně jako v dalších evropských zemích zákaz vstupu cizinců na území Ukrajiny, byly zrušeny mezinárodní spoje a nefunguje městská ani meziměstská veřejná doprava. Jsou uzavřeny školy i školky nebo prodejny kromě prodejen potravin a lékáren. Od 6. dubna jsou karanténní opatření značně zpřísněna, je povinné nosit roušky, v čemž nás tak trošku inspirovala i Česká republika. Lidé mohou vycházet maximálně po dvou.

Myslíte, že se na okupovaná území podaří dostat například ukrajinské lékaře?

My bychom rádi, protože se jedná o naše území, jsou tam občané Ukrajiny. Avšak za prvé, Rusko jim vstup neumožňuje. Za druhé, pro lékaře nebo pro kohokoli dalšího by to bylo životu nebezpečné. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby Rusko opravdu chtělo tento konflikt ukončit, dalo by se to udělat velmi jednoduše. Stačilo by, kdyby stáhlo z regionu svoji armádu. Protože celý tento konflikt Rusko řídí, všichni důstojníci v té takzvané armádě na Donbasu jsou občany Ruské federace. Ukončení tohoto konfliktu by zabralo několik týdnů a všechno by se vrátilo do normálu. Přišli by ukrajinští lékaři, zástupci dalších ukrajinských služeb… Rusko ale stále považuje tento konflikt za nástroj ovlivňování ukrajinské zahraniční i vnitřní politiky a usiluje o další destabilizaci. Válka pokračuje nehledě na epidemii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]