Ukrajinský voják, který drsně oslovil ruskou vojenskou loď, je na svobodě

Ilustrační foto (ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/Ukrinform/Serhii Hudak

Ukrajinský obránce Hadího ostrova Roman Grybov, který proslul svojí nevybíravou větou na adresu posádky ruské vojenské lodi, se vrátil z ruského zajetí domů. Od předsedy Čerkaské oblastní správy převzal ocenění za zásluhy, informovala dnes agentura Unian. „Měl jsem čest přivítat ve vlasti našeho bez nadsázky legendárního vojáka. Roman se zapojil do obrany Hadího ostrova,“ citovala agentura šéfa oblastní správy Ihora Taburece.

Na ostrov v Černém moři zaútočili v první den invaze ruští vojáci, kteří z lodi Ukrajince vyzývali, aby složili zbraně. Grybov ale na výzvu podle nahrávky odpověděl slovy: „Jdi do prdele, ruská vojenská lodi.“

Gubernátor podle Unian řekl, že Grybov je tvůrce motta války s ruskými okupanty. „Spolu se svými druhy ukázal celému světu tvrdost a pevnost ukrajinského ducha,“ prohlásil Taburec.

Grybov pak poděkoval ukrajinskému národu za podporu. „Stojí při nás síla a pravda. Zvítězíme,“ řekl.

Na konci února ukrajinská verze BBC s odvoláním na prohlášení ukrajinského námořnictva informovala, že pohraničníci Hadího ostrova jsou naživu a v ruském zajetí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve těmto 13 obráncům ostrova, o nichž se média původně domnívala, že zahynuli, udělil nejvyšší státní vyznamenání.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]