Ukrajinští novináři obdrželi Pulitzerovu cenu za odvahu a odhodlání pravdivě informovat během války

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Komise, která každoročně uděluje Pulitzerovu cenu za novinářskou a uměleckou práci, ocenila ukrajinské novináře za jejich „odvahu, vytrvalost a odhodlání poskytovat pravdivé zpravodajství během bezohledné invaze Vladimira Putina do jejich země“. Pulitzerova cena je považována za jedno z nejvýznamnějších ocenění, které mohou novináři získat. 

„Navzdory bombardování, únosům, okupaci a dokonce i úmrtím ve svých řadách vytrvali ve své snaze poskytovat přesný obraz hrůzné reality, čímž dělali čest Ukrajině i novinářům na celém světě,“ píše Rada Pulitzerovy ceny v prohlášení k udělování letošních zlatých medailí.

(Týdeník FORUM)

Podle Výboru na ochranu novinářů při pokrývání války, která odstartovala 24. února, zemřelo nejméně sedm novinářů. U dalších pěti se vyšetřuje, zda jejich smrt souvisela s výkonem zaměstnání. Mezi nimi byla i Vira Hyrychová, reportérka Rádia Svoboda, která zemřela poté, co 29. dubna zasáhla její byt v Kyjevě ruská raketa.

Během ozbrojeného konfliktu ale nepřišli o život jen ukrajinští žurnalisté. Americký dokumentarista Brent Renaud, který spolupracoval s časopisem TIME a pokrýval příběhy válečných uprchlíků v okolí Kyjeva, byl podle ukrajinského policejního představitele a zpráv z médií zastřelen 13. března ve městě Irpin.

V roce 2021 byla speciální Pulitzerova cena udělena reportérům z Afghánistánu, kteří informovali o dopadech, jež měla na zemi a její obyvatele dlouholetá válka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com