Ukrajinští poslanci vyhodili Lukašenkova sympatizanta z jednání. Měl na sobě armádní uniformu

Jevhen Ševčenko (SSSS2022 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Jevhen Ševčenko | FOTO: SSSS2022 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Jevhen Ševčenko, ukrajinský nezařazený poslanec, který v loňském roce odletěl do Minsku a následně chválil Lukašenkův režim, byl donucen opustit jednací sál, protože měl na sobě ukrajinskou uniformu.

Jak ukázalo video, které zveřejnil poslanec Volodymyr Vjatrovič, přišel Ševčenko na zasedání parlamentu 18. července oblečen do maskované uniformy. Poslanci jej však donutili nejprve uniformu svléknout a poté opustit jednací sál, protože právo nosit stejnokroj mají jen vojáci ukrajinské armády, případně dalších jednotek přesně vymezených zákonem.

()

„Společně s kolegy z frakce Evropská solidarita jsme ze zasedacího sálu vyhodili Lukašenkova fanouška Jevhena Ševčenka, který se odvážil nosit uniformu AFU,“ napsal k videu Volodymyr Vjatrovič, který poznamenal, že nedovolí, aby byla zneuctěna čest skutečných obránců Ukrajiny.

Jevhena Ševčenka v květnu 2021 parlamentní frakce Služebník lidu vyloučila ze svého středu, protože podle šéfa strany Sluha národa Oleksandra Kornijenka ohrozil vztahy Ukrajiny s mezinárodními partnery.

Krátce předtím totiž Ševčenko odletěl do Minsku, aby se setkal se samozvaným prezidentem Běloruska Alexandrem Lukašenkem. Poté dokonce prohlásil, že více než třetina Ukrajinců by si přála, aby se Lukašenko stal jejich prezidentem. A když bylo 23. května v Bělorusku zákeřně donuceno přistát letadlo společnosti Ryanair, aby mohl být zadržen zakladatel opoziční organizace NEXTA Roman Protasevič, Ševčenko na sociálních sítích Lukašenka pochválil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články