Alexandr Chodakovskij, mediálně v Rusku i zahraničí známý velitel separatistického takzvaného batalionu Vostok, považuje Ukrajince za svedené a vyzývá k jejich převýchově. Podle něj je většina Ukrajinců rukojmími neonacistů a trpí „stockholmským syndromem“.
Ve svém příspěvku na sociální síti telegram Chodakovskij tvrdí, že je „opatrný“ a nepoužívá pro Ukrajince hanlivé výrazy jako „Chochol“ nebo „Ukrop“ a nespěchá se slovem „nepřítel“ při označování zajatců. Podle něj válka skončí a „nastane vystřízlivění“, kdy „většina Ukrajiny přestane zpívat Banderovi chválu a vzdávat mu hold“. Lidé donucení k válce jsou údajně „tisíckrát početnější než banderovci, jejichž předkové lízali boty Hitlerovi a zanechali svým potomkům vůli lízat boty každému, kdo se postaví proti Rusku“.
„Tento rakovinový nádor metastázoval po celé Ukrajině a učinil rukojmími vesměs prosté a pracovité lidi. Podívejte se na tyto zajatce. Koho vidíte? Žádné hákové kříže jako ti azovští bastardi, dokonce ani tetování. Na krku jednoho z nich je velký kříž se Spasitelem, který ho vyvedl z pekla vytvořeného jeho soukmenovci. Ke slovům ‚demilitarizace‘ a ‚denacifikace‘ jsme skeptičtí – a zbytečně. Nyní se mi zdá, že přesnější slovo neexistuje. Pokud nechceme genocidu a nenamlouváme si, že z těchto lidí můžeme dlouhodobě udělat Rusy, pak nám nezbývá nic jiného než je odzbrojit a osvobodit od osudu rukojmí v rukou neonacistů, dokud oni sami nejsou schopni pochopit své postavení a jsou nakaženi pověstným ‚stockholmským syndromem‘,“ píše velitel.
Velitel soudí, že „misi“ je třeba dokončit. Nedávno vzbudil pozornost svým příspěvkem, kde zazněly věty připomínající výrazy z doby nacistického Německa.
„Nevím, jak strávit tuto infikovanou mršinu Ukrajiny. Experiment s přesídlením také ukázal její škodlivost. Pustit si je do těla lze jen selektivně. Říkáme, že musíme očistit Ukrajinu od všeho zla, ale jak uspořádat genocidu? To není naše metoda, nebude fungovat… Jediný krok, který vidím jako správný, je karanténa,“ napsal Chodakovskij, který proti Ukrajině bojuje už od roku 2014.