Ulevilo se mi, že už nemusím s Babišem na tiskovku, řekl hejtman Vondrák po konci ve vedení hnutí ANO

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) (ČTK)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) | FOTO: ČTK

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák byl dlouhá léta jedním ze základních pilířů ANO. Dnes už bývalý místopředseda Babišova hnutí byl jednu dobu dokonce označován za kandidáta na Hrad, pokud by se do boje o prezidentskou funkci nechtěl pustit právě jeho stranický šéf. Nyní je situace naprosto odlišná a pro mnoho členů ANO je nepřítelem, exministryně financí Alena Schillerová (ANO) ho označila za zrádce. Důvodem byla jeho podpora Petru Pavlovi.

Vondrák před prezidentskými volbami nečekaně nestál na straně Andreje Babiše (ANO), ale přiznal, že je pro něj daleko akceptovatelnějším a vhodnějším adeptem na prezidenta Petr Pavel. „Doba chce někoho, kdo bude příkopy zahlazovat, a ty jsou velmi hluboké. Myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše. Bude to chtít výrazně větší noblesu a toleranci k tomu, co říkají ostatní,“ sdělil hejtman v pořadu Ptám se já serveru Seznam Zprávy.

()

Tím proti sobě poštval většinu členů hnutí ANO, bývalá šéfka státní kasy ho dokonce označila za zrádce, tím se ovšem necítí být. Přestože se Vondrák vyjádřil obdobně jako například ostravský primátor Tomáš Macura (ANO), bylo zřejmé, že místopředseda hnutí vyvodí ze současné situace i další důsledky. Vzhledem k tomu, že odmítl, aby se Babišovo hnutí zaměřilo na voliče komunistů a SPD, spíš nabádal ke zvýšení koaličního potenciálu, což nebylo vyslyšeno, rozhodl se skončit ve vedení ANO.

Podle jeho slov se mu po rezignaci na post místopředsedy ulevilo. „Hlavně jsem byl rád, že už nemusím na následnou tiskovou konferenci Andreje Babiše a dalších členů předsednictva,“ řekl Vondrák v rozhovoru pro iDnes.cz. Zároveň sdělil, že poslaneckého mandátu se vzdát nehodlá, protože je předsedou školského výboru, kde má šanci ovlivnit, jakým směrem se bude ubírat vzdělávání v ČR.

Vondrák by rád zůstal i hejtmanem. „Nerad nechávám věci nedodělané. Takže ano, chtěl bych pokračovat, ale samozřejmě nevím, jak se bude situace vyvíjet politicky,“ popsal. Zároveň připustil, že pokud by měl být na kandidátku pro další parlamentní volby umístěn mimo pozici lídra, neakceptoval by to.

O konci v hnutí zatím nemá jasno, přestože o možnosti svého odchodu před časem hovořil. „Uvidím, jak se bude odvíjet praktická politika hnutí ANO, to bude klíčové. Očekávám další kroky vedení hnutí a jsem zvědav, kudy se budou ubírat,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje. Právě v něm se ve druhém kole Andreji Babišovi dařilo i přesto, že podporu zdejšího hejtmana neměl. Získal zde 53,07 procenta hlasů, konkrétně se jednalo o 334 790 hlasů.

Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2021 v tomto kraji zvítězilo i díky Vondrákovi hnutí ANO s 33,73 procenty hlasů, což bylo o 13 procent víc, než získala druhá ODS. Hejtman jako lídr kandidátky za sebou nechal třeba Zbyňka Stanjuru (ODS), Tomia Okamuru (SPD), Lubomíra Zaorálka (ČSSD) či Lubomíra Volného (Volný blok).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články