Úloha rodiny ve společnosti se vyvíjí. Senát to nesmí ignorovat

Schůze Senátu Parlamentu ČR (ČTK)

Schůze Senátu Parlamentu ČR | FOTO: ČTK

V senátu vznikl Podvýbor pro rodinu. Aniž by se stihl sejít, tak je kolem něj již hodně povyku. Přitom my z Výboru pro sociální politiku jsme mu dali do vínku, aby se zde kolegyně a kolegové (a já s nimi coby členka) systematicky věnovali problematice rodiny, včetně neúplných a ohrožených rodin, aby sledovali její vývojové trendy a kritická místa. To je ten hlavní důvod, proč jsme podvýbor zřídili. Coby předsedkyně výboru, pod nějž spadá, k tomu považuju za důležité zmínit pár věcí.

Za prvé chci uvést, že velmi vítám vznik Podvýboru pro rodinu. Rodina a její role se totiž dnes vyvíjí. O těchto proměnách bychom na půdě senátu měli hovořit. Vidíme, že lidé vstupují do manželství později (pokud vůbec), že se snižuje počet narozených dětí nebo že páry zůstávají bezdětné, navíc hodně dětí se rodí také mimo manželství. Typická je nadále i vysoká rozvodovost, což je celosvětový trend, podstatná změna je i demokratizace vztahů a pak tu je také „manželství pro všechny“. Na tyto trendy musíme reagovat při formulaci sociální a také rodinné politiky. I od toho tu budeme mít podvýbor.

Petr Pavel se na fotografii ČTK takřka vznáší nad Prahou. To ale není to, co mu pomůže vyhrát volby (ČTK / Petr Malina)

Za druhé věřím, že výbor postihne téma rodiny skutečně komplexně a v celé své šíři a že se bude vedle podpory tradiční rodiny zabývat též tím, jak pomoci mladým rodinám, ale i například samoživitelkám a samoživitelům s dětmi. Ty totiž dnes patří k nejvíce ohroženým skupinám v populaci a stát dosud tuto jejich složitou situaci neumí uspokojivě řešit. Vlastně by si především tyto skupiny zasloužily cenu za to, že v dnešní složité době plné nejistot vstupují do partnerství a manželství a vychovávají děti, nemyslíte? Teď ale vážně: my jako výbor budeme každopádně ve věcech rodinné politiky podvýbor určitě v dobrém slova smyslu „úkolovat“ a vyzývat k formulaci stanovisek.

Za třetí chci věřit tomu, že podvýbor se nestane jen jakousi obranou „starých pořádků“, ale že naopak dokáže pohotově reflektovat na výše uvedené trendy. Musíme toho pro rodiny a zejména role žen v rodinách udělat hodně, včetně další podpory například zkrácených úvazků, forem práce z domova apod. Těch úkolů je více a já věřím, že právě z podvýboru budou vycházet zajímavé podněty.

Autorka je senátorka za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články