Úředníci vyplňující kolonky a novináři, tvořící své texty psaným plkáním, si budou muset hledat novou práci. Mechanické administrativní úkony a všeobecné mudrování v článcích už zvládne umělá inteligence lépe než oni, a za pár desetníků na elektřinu pro počítač. Myslící autory a rozhodovatele ve státní správě veřejně dostupná umělá inteligence zatím nahradit neumí.
Umělá inteligence či AI se explozivně zdokonaluje. Nebylo by efektivnější politiku, dosažení záměrů stran, co vyhrály volby, svěřit jí než vládám chybujících lidí? Především je důležité při tom zvážit potenciální rizika a omezení spoléhání se na AI. Ačkoli má umělá inteligence potenciál být v určitých úkolech vysoce efektivní a nestranná, pokud jsou data použitá k tréninku AI neobjektivní nebo omezená, může být i systém AI neobjektivní, nebo činit rozhodnutí, která nejsou v souladu se záměry strany, co vyhrála volby. AI navíc nemusí mít schopnost plně pochopit a zohlednit složité sociální, ekonomické a politické faktory, které mohou ovlivnit rozhodování. Je také důležité zvážit etické důsledky používání AI ve správě věcí veřejných a možnost zneužití AI. Celkově je důležité přistupovat k využívání AI ve správě věcí veřejných obezřetně a pečlivě zvážit možná rizika a omezení. Může být efektivnější využívat AI ve spojení s lidskými rozhodovacími orgány, než se spoléhat na to, že záměrů dosáhne pouze AI.
Je možné, že AI by mohla najít příjemce sociální pomoci efektivněji než tým úředníků. Systémy umělé inteligence lze naprogramovat tak, aby identifikovaly vzorce a vztahy, které nemusejí být pro člověka okamžitě zřejmé. Mohou ale existovat obavy o soukromí a bezpečnost údajů a o možnost zkreslení rozhodování AI. Může být také nutné zajistit, aby systém umělé inteligence byl schopen zohlednit všechny relevantní faktory, které mohou ovlivnit…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.