Umělá inteligence brzy nahradí většinu novinářů a úředníků

(AdobeStock)

FOTO: AdobeStock

Úředníci vyplňující kolonky a novináři, tvořící své texty psaným plkáním, si budou muset hledat novou práci. Mechanické administrativní úkony a všeobecné mudrování v článcích už zvládne umělá inteligence lépe než oni, a za pár desetníků na elektřinu pro počítač. Myslící autory a rozhodovatele ve státní správě veřejně dostupná umělá inteligence zatím nahradit neumí.

Umělá inteligence či AI se explozivně zdokonaluje. Nebylo by efektivnější politiku, dosažení záměrů stran, co vyhrály volby, svěřit jí než vládám chybujících lidí? Především je důležité při tom zvážit potenciální rizika a omezení spoléhání se na AI. Ačkoli má umělá inteligence ­potenciál být v určitých úkolech vysoce efektivní a nestranná, pokud jsou data použitá k tréninku AI neobjektivní nebo omezená, může být i systém AI neobjektivní, nebo činit rozhodnutí, která nejsou v souladu se záměry strany, co vyhrála volby. AI navíc nemusí mít schopnost plně pochopit a zohlednit složité sociální, ekonomické a politické faktory, které mohou ovlivnit rozhodování. Je také důležité zvážit etické důsledky používání AI ve správě věcí veřejných a možnost zneužití AI. Celkově je důležité přistupovat k využívání AI ve správě věcí veřejných obezřetně a pečlivě zvážit možná rizika a omezení. Může být efektivnější využívat AI ve spojení s lidskými rozhodovacími orgány, než se spoléhat na to, že záměrů dosáhne pouze AI.

Je možné, že AI by mohla najít příjemce sociální pomoci efektivněji než tým úředníků. Systémy umělé inteligence lze naprogramovat tak, aby identifikovaly vzorce a vztahy, které nemusejí být pro člověka okamžitě zřejmé. Mohou ale existovat obavy o soukromí a bezpečnost údajů a o možnost zkreslení rozhodování AI. Může být také nutné zajistit, aby systém umělé inteligence byl schopen zohlednit všechny relevantní faktory, které mohou ovlivnit…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články