Datový analytik Vrábel: Umělá inteligence může zničit lidstvo

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

„Sociální sítě a jiné digitální platformy ve své současné podobě ohrožují demokracii ve světě,“ říká datový analytik František Vrábel, zakladatel společnosti Semantic Visions. Ruská propaganda by bez Facebooku měla možná jen desetinový dosah. Pokud v blízké době nezajistíme, aby digitální platformy nesly zodpovědnost za obsah, který šíří, může to znamenat náš konec.

Jak dlouho už trvá hybridní válka v její současné podobě?
Masivně to začalo po ruské invazi na Krym a poté, kdy Rusové započali válku na východní Ukrajině. Od té doby pozorujeme, že množství dezinformací neustále roste a jsme z toho velmi nervózní. Významně se také dezinformace projevily v době migrační krize. Ono je to ale dáno i rozvojem sociál­ních sítí. Těmi dezinformačními weby totiž všechno „jenom“ začíná, ale sociální sítě hrají v dezinformačním úsilí Ruska klíčovou roli.

Předpokládám, že zejména Facebook…
Ano, především Facebook, který hraje tu nejhorší roli. A přitom je to západní firma. Bez Facebooku by měli Rusové ve virtuálním prostoru možná jen třetinový, a možná dokonce jen desetinový dosah.

Ve Facebooku prý měl jistý ruský podnikatel menšinový podíl. Možná byl agent nebo mafián.
Zcela jistě to byl agent nebo mafián, protože v Rusku nemůžete být bohatý podnikatel, aniž patříte k organizovanému zločinu, nebo FSB. Ale já bych za tím neviděl nějaké větší konspirace. Ono totiž úplně stačí, když víte, jak Facebook funguje, a umíte toho využívat. Od té doby, co byl Facebook založen, se neustále proměňuje, ale bohužel jenom k horšímu. Stačí, když víte, že algoritmy Facebooku zcela záměrně postrádají jakýkoli etický princip a jejich jediným cílem je maximalizovat příjem Facebooku, jeho zisky. To, že pomáhají Rusům v dezinformační válce, je jen „collateraldamage“, nežádoucí vedlejší účinek (vedlejší ztráty).

Primárním cílem Facebooku tedy není pomáhat ruské propagandě?
Není, ale i kdyby ruská propaganda a dezinformace neexistovaly, tak si troufám tvrdit, že by se svět kvůli Facebooku radikalizoval a celková situace ve společnosti by se zhoršovala. A to vše jenom kvůli těm jejich algoritmům, které společnost rozdělují…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články