Vědci vyvinuli umělé oko, které by mohlo v budoucnosti dát schopnost vidění humanoidním robotům, nebo dokonce fungovat jako bionické oko pro zrakově postižené lidi.
Vědci z Hong Kong University of Science and Technology vyvinuli takzvané ElectroChemical Eye – přezdívané EC-Eye, které se velikostí a tvarem podobá biologickému oku. Má ovšem mnohem větší potenciál.
Oko napodobuje lidskou duhovku a sítnici, a to pomocí čočky pro zaostření světla na pole nanočástic citlivých na světlo. Informace jsou poté předány spoji ke zpracování do počítače.
Během testů byl počítač schopen rozeznat písmena „E“, „I“ a „Y“ promítnutá na objektiv.
Umělé oko by teoreticky mohlo být spojeno s očním nervem a předávat informace lidskému mozku, uvádějí vědci. A nejen to. Zároveň by bylo možno tyto „oči“ ještě vylepšit.
„Biologické oči jsou pravděpodobně nejdůležitějším smyslovým orgánem pro většinu tvorů na této planetě,“ píší vědci v referátu popisujícím tento výzkumný průlom. „Systémy umělého vidění napodobují lidské oči a jsou důležité u autonomních technologií, jako je robotika. Zejména u humanoidních robotů by se měl vizuální systém podobat lidskému, aby umožnil přátelskou interakci mezi člověkem a robotem a měl vynikající vlastnosti.“
Testované zařízení má zatím nízké rozlišení, protože každý ze 100 nanowirů použitých při jeho konstrukci představuje pouze jeden pixel. (Nanowire je nanostruktura s průměrem v řádu nanometru.) Vědci však uvedli, že další vývoj by mohl umožnit, aby umělé oko mělo ještě lepší rozlišení než lidské.
Potenciálně lze použít až 10krát více nanowirů, než je tomu u biologických fotoreceptorů, takže by umělé oko mohlo rozlišovat mezi námi viditelným světlem a infračerveným zářením. Jeho lidský uživatel by tak mohl vidět menší objekty a na delší vzdálenost a zároveň by získal schopnosti pro noční vidění.
(Zdroj: independent.co.uk)