Umíněný Zeman: Nejmenuji, nejmenuji a nejmenuji!

ČTK

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Když se Miloš Zeman rozhodne něco (ne)udělat, prostě to (ne)udělá. Klidně přitom bude válčit s Univerzitou Karlovou, která se už téměř čtyři roky marně domáhá jmenování dvou profesorů. Hrad oznámil, že ani po rozhodnutí soudu, který prezidenta upozornil, že nemůže zasahovat do akademických svobod, Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory nejmenuje. Univerzita proto znovu zvažuje podání správních žalob.

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety obou docentů na jaře 2015. Zdůvodnil to údajnými prohřešky kandidátů z minulosti. Podle hradního právníka Marka Nespaly se prezident rozhodl trvat na svém už v listopadu. Zeman u uměleckého historika Fajta v minulosti kritizoval údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala pak prezidentovi vadí kontakty s bývalou Státní bezpečností. 

Věc loni na jaře vrátil Zemanovi k dalšímu řízení pražský městský soud. Fajt, Ošťádal a Univerzita Karlova před tím podali žaloby. Soud tehdy prezidenta upozornil na to, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky. Nepřípustně by tím zasáhl do autonomie vysokých škol.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner