Úmrtí předsedy Senátu je v ČR bezprecedentní. Horní komoru bude řídit první místopředseda

Pavel Hofman

Jaroslav Kubera | FOTO: Pavel Hofman

Náhlé úmrtí Jaroslava Kubery (72) otevírá otázky, před nimiž Česká republika dosud nestála. Předseda Senátu je druhý nejvyšší ústavní činitel státu. V případě uprázdnění funkce prezidenta přejímá některé jeho pravomoci. Senát proto musí tuto významnou funkci po nečekaném úmrtí Jaroslava Kubery obsadit co nejdříve. 

Dlouholetý primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera, který zemřel v neděli odpoledne, byl od roku 2018 předsedou horní komory. Jeho odchod nastoluje nutnost okamžitého stanovení postupu na úrovni vedení horní komory Parlamentu.

Za běžných okolností horní komora volí předsedu vždy po volbách do třetiny Senátu standardně po dvouletém funkčním období. Tentokrát se bude další volba konat podle toho, jak rozhodne senátní volební výbor. Ten stanoví datum volby nového předsedy zřejmě v úterý. Na Teplicku se také budou muset konat doplňovací senátní volby.

Pravomoci předsedy dočasně přebírá první místopředseda Senátu, kterým je Jiří Růžička z TOP 09. Navrhovat kandidáta na předsedu Senátu jsou oprávněny senátorské kluby a senátoři. Lze očekávat, že před veřejností debata o kandidátech začne až po uplynutí určité pietní doby po náhlém odchodu současného předsedy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner