Unavený Zeman si s Xaverem povídal o pudinku, filmech a smrti

Twitter Jiřího Ovčáčka

Nový radní ČT Luboš Xaver Veselý je oblíbeným novinářem Miloše Zemana. | FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

Miloš Zeman vyměnil Jaromíra Soukupa za rozhlasového moderátora Luboše Xavera Veselého. Hned v premiéře jejich do budoucna plánovaných rozhovorů se ukázalo, jak bude setkávání vypadat. Bude ze strany moderátora stejně servilní jako na TV Barrandov, ale navíc půjde o spíše lifestylové klábosení s jedním seniorem. Posluchači Českého rozhlasu Region se tak mohli dozvědět například to, kdo prezidenta budí, co jí u brouzdání po internetu nebo jak vyzrál na cukrovku. Došlo však i na státní pohřeb.

Bylo zcela jasné, že Veselý nebude Zemanovi protivníkem, ale naopak prezidenta bude velebit. To se také stalo. Začátek rozhovoru tedy probíhal podle předem jasného scénáře. Xaver dbal na to, aby pokládané otázky hlavu státu nijak nenaštvaly. Proto se řešila oblíbená hudba, filmy nebo jídlo.

Posluchači se od zjevně unaveného prezidenta, jehož limity v projevu byly patrné, dozvěděli mnohé. Například že hudbu poslouchá k snídani, obědu a večeři. K půlhodinovému večernímu sledování internetu volí Zeman zásadně výživný pudink.  „Jsem narcis, koukám, co píší o mně,“ přiznala hlava státu.

Pavel Hofman

Řeč se stočila i k oblíbeným filmům, kde se ovšem ukázalo, že Zemanova oslavovaná paměť už začíná prokazovat výpadky. Když se totiž Xaver zeptal na snímky Zapomenuté světlo a Je třeba zabít Sekala, které prezident před lety v jejich společném rozhovoru chválil, neuspěl. „Mám dojem, že jste měl rozhovor s někým jiným, já jsem ty filmy neviděl,“ tvrdil Zeman.

Dalším tématem se tak raději stalo jídlo. Ode dneška tak díky pořadu veřejnoprávního rozhlasu víme, že rýžový nákyp a krupicová kaše jsou fuj, ale koprovka je v pořádku. Dostalo se i na cukrovku, o níž Zeman stále tvrdí, že se jí zbavil. „Když jsem ji měl, tak se mi někteří hlupáci smáli, že jím sladké. Teď mám hladinu 5,3, takže žádnou cukrovku nemám,“ vyvrátil prezident závěry svého lékařského týmu.

Xaver se patrně chtěl vyhnout další kritice, kterou si vyslechl například po odvysílání podbízivého rozhovoru s Andrejem Babišem. Proto zvolil i téma, u nějž věděl, že si Zeman neodpustí nějaký ze svých pseudobonmotů.

Myšlenky na smrt

Moderátor se bez okolků prezidenta zeptal na smrt. „Přemýšlím nad ní. Chtěl bych umřít ve spánku, nejsem masochista, který by chtěl být obětí dopravní nehody,“ svěřil se Zeman. Na adresu těch, kteří se o jeho skonu jakkoliv zmiňovali, vzkázal, že jsou hodni soucitu. Státní pohřeb prý bude sledovat shora a dohlédne, aby rakev na lafetě byla dobře umístěna a generálové šli tak, jak mají.

Překvapivě za celou dobu nedošlo na žádné Zemanovy útoky, jak jsme byli zvyklí od Soukupa. Důvody byly dva. Prezident byl evidentně rád, že rozhovor zdravotně zvládl, a navíc ani od Xavera nedostal žádnou otázku, u níž by se musel nějak moc zamýšlet a reagovat jako státník. Šlo o přátelské posezení, v němž jsme se třeba dozvěděli, že prezidenta budí dvě dámy, co s ním netřepou. Vše bylo proložené písničkami, které si hlava státu vybrala. Jednalo se tedy o něco, co nemá ve veřejnoprávním rozhlase, za peníze všech, co pohledávat. Na takovou „zábavu“ má přece Veselý svou internetovou XTV.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner