Unie chystá další balík sankcí proti Rusku. V hledáčku má strategická odvětví průmyslu i lidi z administrativy

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (Evropská unie)

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | FOTO: Evropská unie

Evropská unie chystá nový balík protiruských sankcí. Ve hře je podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) několik variant. Ve všech se ale objevují sankce na strategická odvětví ruského průmyslu. Dotknou se ale zřejmě i dalších lidí z ruské administrativy a byznysu spojeného s válkou na Ukrajině.

„Je tam několik variant. Ve všech jsou ale zmíněny další sankce na strategická odvětví ruského průmyslu a zřejmě se dotknou i dalších lidí z ruské administrativy a byznysu spojeného s válkou na Ukrajině,“ napsal deníku FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že se na sedmém balíku sankcí pracuje již od začátku září.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle amerického webu Politico s odkazem na čtyři diplomatické zdroje by měly konzultace nad dalším sankčním balíkem začít již v pátek. Očekávána je diskuze o plánu na zastropování ceny ruské ropy. O něm v nedávné době jednala i skupina zemí G7.

Spojené státy tlačí na Evropskou unii, aby zavedla strop na ceny ropy ještě předtím, než začne na začátku prosince v rámci šestého sankčního balíku proti Rusku platit částečné embargo na dovoz ruské ropy  státy sedmadvacítky. Spojené státy vyhlásily zákaz dovozu ruské ropy již v březnu.

V reakci na částečnou mobilizaci, kterou ve středu dopoledne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, by podle slovenské tiskové agentury TASR mělo dojít i k navýšení dodávek zbraní na Ukrajinu. Ministři zahraničí se nad touto věcí už dokonce setkali. Na každoročním zasedání Valného shromáždění je svolal šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Schůzky se účastnil i ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba.

Evropská unie v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu z 24. února letošního roku přijala již šest balíků protiruských sankcí. Jejich součástí je například zákaz vstupu na území Evropské unie některým ruským občanům, zákaz dovozu většiny ruské ropy od přelomu roku, vývoz luxusního zboží včetně aut nebo jakékoli investice do ruské energetiky.