Šlo o naprosto unikátní operaci, která vešla do dějin. Tří bývalí piloti RAF unesli tři dopravní letadla C-47 Dakota a z území Československa s nimi uletěli na západ. Stalo se to přesně před 69 lety, 24. března 1950. Tři stroje odstartovaly v podstatě ve stejný čas z Brna, Ostravy a Bratislavy. Cílem měla být Ruzyně. Tak však už nikdy nepřistály. V pořádku sedly na letišti v německém Erdingu. Komunisté zuřili, proti únosu nebyli schopní nic udělat. Nakonec o operaci alespoň natočili film Únos, kde však tvůrci Ján Kadár a Elmar Klos vylhali podstatnou část celé operace, motiv i závěr.
[ctete postid=“237826″ title=“Pomozte i Vy zmapovat důsledky Babišovy vlády“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/special-385×230.jpg“ excerpt=“Na základě naší prezentace v pražském klubu Rock Café připravujeme speciální vydání “ permalink=“https://forum24.cz/special/“]237826[/ctete]
Nešlo totiž o akci organizovanou Američany. Nebylo to ani tak, že by Američané v Německu na Čechy vyvíjeli tlak, aby zůstali na západě. A nestalo se ani to, že by hrdinný Čech od zlých Američanů utekl a přivolal pomoc. Příběh byl o mnoho jednodušší.
Všechny stroje pilotovali bývalí příslušníci RAF. Stíhací eso Ladislav Světlík, Oldřich Doležal, který během války jako pilot RAF potopil strategickou německou loď, únos brněnské Dakoty provedl hlavní organizátor celé akce, „rafák“, stíhač Vít Angetter, který po této unikátní emigraci pracoval jako pilot pro CIA.
Motiv pilotů byl jasný. Režim po nich šel. Jejich spolubojovníky komunisté vyhazovali ze zaměstnání, ve vykonstruovaných procesech zavírali a vraždili. Měli proto jednoznačný důvod k emigraci. Chtěli žít. Cestující v letadle zjistili, kde jsou, až po přistání. Kdo chtěl zpět do Československa, vrátil se, kdo chtěl zůstat na západě, zůstal. Celá operace byla dokonale zorganizována a v mimořádném utajení. Během letu ani po přistání se nikomu z 83 lidí na palubách strojů nic nestalo. Nakonec v emigraci zůstalo 27 cestujících a členů posádek. Pilotům se v letadlech podařilo dostat ven také své blízké. Proto uletěli s třemi stroji. V té době už komunisté zakazovali, aby v letadle seděli blízcí pilota, který letoun vede.