Unikátní broumovské kostely jsou památky evropského významu

Eric Drooker

Jedná se o sakrální památky evropského významu. Barokní kostely vyrostly v okolí východočeského města Broumova na klášterním panství benediktýnů podle plánů předních českých stavitelů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce na začátku 18. století.

Jejich výjimečnost spočívá v tom, že devět kostelů bylo postaveno na relativně malém prostoru a za krátkou dobu pouhých pěti let v letech 1709–1714. Patří k nim kostely sv. Jiřího a sv. Martina v Martínkovicích (jediný, jenž nepochází z dílny Dientzenhoferových), sv. Anny ve Vižňově, sv. Jakuba Většího v Ruprechticích, sv. Michala ve Vernéřovicích, Všech svatých v Heřmánkovicích, sv. Prokopa v Bezděkově, sv. Barbory v Otovicích, sv. Markéty v Šonově a sv. Marie Magdaleny v Božanově. Iniciátorem jejich výstavby byl v první polovině 18. století opat benediktýnského kláštera v Broumově Otmar Zinke.

Eric Drooker

„Letos už mi opět děkovalo nesčetně známých a přátel, že při plánování dovolené v Česku dali na mé doporučení jet právě na Broumovsko a byl to pro ně nezapomenutelný zážitek, který si rádi v budoucnu znovu zopakují,“ uvedl europoslanec Tomáš Zdechovský, který region dlouhodobě podporuje, láká na nevšední návštěvu zmiňovaných kostelů a usiluje o zapsání těchto výjimečných památek na seznam UNESCO.

Zdejší krásnou krajinu zdobí také velké množství drobných sakrálních památek, jako jsou boží muka, kapličky, kříže a další.

Region Broumovska se nabízí jako ideální návštěvnický cíl pro výlety i dovolené. Kromě zmíněných kostelů stojí za návštěvu i citlivě opravovaný areál broumovského kláštera nebo renesanční zámek v Dolním Adršpachu, kde se nachází horolezecké muzeum. Oblast je protkána hustou sítí značených turistických cest různé náročnosti pro zdatné turisty i rodiny s dětmi. Atraktivní jsou skalní města Broumovské stěny a Adršpašsko-teplické skály. V okolí Broumova je také velké množství cyklotras.

Podrobnosti o kostelích včetně možnosti návštěv interiérů najdou zájemci na stránce http://www.broumovfarnost.cz/cs/.

Informace o dalších turistických zajímavostech regionu a tipy na výlety jsou k dispozici na webu www.broumovsko.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články