Kauza Krym Babiše juniora: Policie případ odložila, v usnesení ale uvádí nepravdivé informace

Andrej Babiš junior (Pavel Šafr, FORUM 24 / se souhlasem autora)

Andrej Babiš junior | FOTO: Pavel Šafr, FORUM 24 / se souhlasem autora

Syn českého premiéra Andrej Babiš mladší byl podle svých slov přinucen odjet dvakrát na Ruskem okupovaný Krym ve společnosti kriminálníka Petra Protopopova. Policie se věcí zabývala tři roky, letos v únoru případ odložila. Deník FORUM 24 měl možnost nahlédnout do policejního spisu, v němž jsou ovšem zvláštní nesrovnalosti. V usnesení o odložení jsou uvedeny skutečnosti, jejichž vyškrtnutí přitom požadoval někdejší právník Andreje Babiše mladšího.

Policie v dokumentu, který obsahuje informace týkající se žádosti o právní pomoc z 22. listopadu 2018, uvádí, že Andrej Babiš mladší se podle svých slov nacházel „…na území Krymského poloostrova. Zde byl poškozený následně nejméně v době od 5. ledna do 13. ledna 2018 umístěn bez svého svolení v psychiatrické léčebně, kde mu byla aplikována psychofarmaka.“

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Jenže 27. února 2019 požádal Babišův právník JUDr. Petr Topinka policii o opravu této skutečnosti. Vysvětlil, že jeho klient nikdy netvrdil, že by se nacházel v psychiatrické léčebně, ale naopak sám policii v e-mailech informoval o tom, že se nachází u své přítelkyně ve městě Krivoj Rog na jihu Ukrajiny.

V e-mailu, o němž je řeč a který byl odeslán Babišem mladším české policii 5. ledna 2018, stálo: „Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo.“ Psychiatrický zákrok měla být injekce, které Babiš mladší dostával z rozhodnutí MUDr. Dity Protopopové.

Topinkovi odpověděl státní zástupce Jan Vychyta a sdělil mu, že žádosti o opravu nevyhoví.  „Podotýkám, že je v tomto směru plně na poškozeném, aby v rámci své výpovědi dosavadní zjištění orgánů činných v trestním řízení korigoval či doplnil a lidově řečeno ‚uvedl věci na pravou míru. V tomto směru tedy nebudu přijímat žádná opatření,“ píše Vychyta.

Zdroj: spis Policie ČR

O dva roky později, tedy 21. února 2021, policie případ odložila. Je zde doslova uvedeno, že „neznámý pachatel“ měl Babiše ml. proti jeho vůli odvézt na území Ukrajiny, kde „ho nejméně v období od 5. 1. 2018 do 13. 1. 2018 držel proti jeho vůli na přesně nezjištěné psychiatrické klinice, kterou oznamovatel nemohl opustit a kde mu měla být proti jeho vůli aplikována psychofarmaka“. Policie tak ve vlastním usnesení hovoří o něčem, co Andrej Babiš mladší prostřednictvím svého právníka jasně popřel. Deník FORUM 24 se na Obvodní ředitelství policie Praha I obrátil s dotazy, odpověď však nedostal.

Babiš mladší několikrát v posledních letech zopakoval, že odjezd na Ukrajinu inicioval jeho otec. Doprovázel jej Petr Protopopov, manžel lékařky Protopopové, který byl několikrát trestně stíhán i odsouzen, policisté jej sami označili za „osobu s bohatou kriminální činností“ (psali jsme zde).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]