Únos Babišova syna se objevil na americkém webu senzací

Eric Drooker

Vida, kde se to nakonec Andrej Babiš ocitl. Píše se o něm na webu Listverse.com, a to v článku nazvaném „10 šílených spiknutí, která otřásla vládami“.

Listverse o sobě uvádí, že poskytuje více než 30 milionům stránek měsíčně více než osmi milionům čtenářů. „Publikujeme seznamy, které zaujmou a vzdělávají, specializují se na bizarní nebo méně známé maličkosti. Každý den představujeme tři nebo více nových jedinečných seznamů.“

Materiály webu přebírá BBC Radio, Radio Scotland, Alabama Radio, BBC Television World News International, PBS, Gizmodo a New York Times. Podle tvůrců stránek se jejich články často  objevují na titulních stránkách oblíbených sociálních sítí.

Tak to už můžeme být celí natěšení, kde se to Babiš ocitl. Je to skutečně pestrá směs: „10 opuštěných zábavních parků se strašnou historií“, „Deset nadcházejících soudných dní, které si máte poznačit v kalendáři“, „10 strašných případů lékařského zanedbání“. Jak patrno, Babiš zakotvil mezi tématy ze života.

V jeho případě je to konkrétně zmíněný článek „10 šílených spiknutí, které otřásly vládami“. S ohledem na naše reálie si nejsme jisti, jestli mají v anglosaském světě představu, jak u nás vypadá otřásání vlády, ale zní to slibně.

Autor Alex Hanton na začátku článku píše: „Většina vládních skandálů je ve skutečnosti celkem nudná… ale někdy se politik dostane do spiknutí tak bizarně, že by se červenal sám Richard Nixon.“

V jaké společnosti se Babiš vyskytuje? Jsou to různé případy. Tak třeba hned v tom prvním figuruje Alain Delon, v roce 1968 nejslavnější herec ve Francii. Policie nalezla mrtvolu jeho osobního strážce a blízkého přítele Stevana Markoviče. Šetření odhalilo, že Markovic pořádal orgie za účasti nejbohatších a nejvlivnějších lidí ve Francii. V tisku se objevily pověsti, že pravidelným účastníkem byla Claude Pompidou, atraktivní manželka předsedy vlády George Pompidoua, který se právě chystal kandidovat na prezidenta. Nakonec se ukázalo, že na kompromitujících fotografiích nebyla ona, ale jakási prostitutka. Pompidou se nakonec prezidentem stal, ale bylo to celé poněkud nemilé.

Další kauza se odehrála ve městě Phenix City v Alabama, tehdy pravděpodobně nejvíce zkorumpovaném městě Ameriky. Hazardní hry a prostituce a podobné věci a do všeho byl zapleten generální prokurátor Si Garrett. V roce 1954 právník jménem Albert Patterson kandidoval na generálního prokurátora s úmyslem město vyčistit a přes silnou protikampaň vyhrál demokratické primárky. Jenže pak ho našli s kulkou v hlavě. Šetření ukázalo, že vraždu nařídil sám generální prokurátor Garrett a provedli ji okresní prokurátor Arch Ferrell a zástupce šerifa Albert Fuller. Prostě muži spravedlnosti. Si Garrett se vyhnul stíhání tím, že uprchl do Texasu, odešel do psychiatrické léčebny a nechal se prohlásit za zdravotně nezpůsobilého k soudu.

A ještě aspoň do třetice, abychom viděli, kam Babiš tak nějak mimoděk zapadl.

Bolivijský prezident Evo Morales byl středem obrovského skandálu, když vyšlo najevo, že tajně vyjednával s ženou jménem Gabriela Zapata, jednatelkou čínské strojírenské společnosti. Moralesova vláda následně udělila firmě více než 500 milionů dolarů ve vládních zakázkách. Morales připustil, že měl s ženou poměr a dodal, že měli dokonce syna, který zemřel jako dítě v roce 2007. Zapatovou zatkli a ona najednou ve vězení začala tvrdit, že dítě je naživu. Jedno vhodné se dokonce našlo. Jenomže testy DNA prokázaly, že není příbuzné s nikým z těch dvou a ještě navíc že Zapatová ani nikdy těhotná nebyla.  Dáma jen předstírala těhotenství a pak řekla Moralesovi, že dítě zemřelo při porodu, pravděpodobně aby získala nad prezidentem emoční převahu. Zapatová šla do vězení a Morales prohrál klíčové referendum.

Přeskočíme pár případů, protože tohle snad stačí, a rovnou k Babišovi. Ocitá se na šestém místě seznamu s nadpisem Únos.

Web píše: „Současný český premiér Andrej Babiš čelil velkým protestům kvůli probíhajícímu korupčnímu skandálu. Ale Babiš vracel údery, a to až do té míry, že byl obviněn z únosu svého vlastního syna, aby mu zabránil svědčit o korupci. Všechno začalo v 90. letech, kdy někdo nelegálně použil dotace EU na vybudování luxusního letoviska, které Babiš vlastnil . Když to vyšlo v roce 2018 najevo, Babiš trval na tom, že zatímco byl majitelem, místo bylo řízeno jeho synem a on neměl tušení, co se tam děje. Jeho syn, Andrej Jr., se bohužel zdál být záhadně nedosažitelný a nemohl odpovědět na žádné otázky týkající se skandálu. V listopadu se Andrej Jr. objevil a tvrdil, že jeho otec nařídil únos, aby zakryl krádež.  Tvrdil, že byl vzat proti své vůli na Krym, poté se přesouval mezi různými místy v Rusku, zatímco vyšetřování skandálu pokračovalo. Babiš odpověděl tím, že prohlásil, že jeho syn je schizofrenik a že jeho dcera měla deprese (není jasné, proč je to relevantní, ale on to stále zmiňoval). Dodal, že nikdo by neměl naslouchat takové nestabilní figuře, která jen odešla na Ruskem okupovaný Krym na psychiatrickou léčbu. Babiš přežil na začátku roku 2019 hlasování o nedůvěře vyvolané obviněním. Protesty pokračují.“

Babiš se prostě dostal na úplně jiný level. Být přetřásán běžným světovým tiskem, to má kde kdo. Ale ocitnout se na nějakém světovém webu senzací a bizarností, to se z našich politiků snad ještě nikomu nepovedlo.

Mimochodem, kde je vlastně ten Babišův syn a co dělá?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]