Úpadek Lidových novin pokračuje, komentátoři bojují za Válkovou

Helena Válková (ANO)  (ČTK)

Helena Válková (ANO) | FOTO: ČTK

Že Babišovy Lidové noviny stále hledají své dno, to je známá věc. V posledních dvou dnech se jali hned dva komentátoři zastávat někdejší kandidátky na ombudsmanku Heleny Válkové. Ve středu publikoval svůj text Petr Zídek, který se sám zjevně považuje za nejlepšího historika, jakého v Česku máme, protože hodnotí ty „zpolitizované“ z Ústavu pro studium totalitních režimů. Tedy ty, kteří zároveň otevřeně kritizují pana majitele listu.

Zídek předkládá tezi, že Válková nemusela vědět, kdo byl vrah Milady Horákové Josef Urválek. Považuje za „ahistorické“, když někdo tvrdí opak. „Za normalizace bylo už jeho jméno úplně tabu, a pokud někteří jeho starší kolegové v ústavu (osazenstvo se silně proměnilo po čistkách počátku 70. let) věděli, co dělal v 50. letech, měli sto a jeden důvod nemluvit o tom s nikým dalším, natožpak s nezkušenou absolventkou, která z kariérismu vstoupila do komunistické strany,“ tvrdí komentátor.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ochranný dohled, o kterém Válková a Urválek píší, prý nebyl zneužíván proti disidentům. „V roce 1984, kdy Válková publikovala svou kandidátskou práci Ochranný dohled, jeho místo, účinnost a možnosti v systému zacházení s recidivními delikventy, už sice zneužíván byl, je ale otázka, jak by se mladá výzkumná pracovnice mohla o této praxi StB vůbec dozvědět,“ uvádí Zídek. Takže všechno v pořádku, ne?

A čím Zídek svůj text uzavírá? Útokem na Info.cz a na historika Petra Blažka, který článek Válkové objevil. „Intelektuální elity by nicméně měly být schopné rozlišit, co je vážné obvinění a co je jen manipulace jednoho zpolitizovaného historika a nevěrohodného informačního serveru.“

Je to logický postup. Člověk, který pracuje pro někdejšího agenta StB, rozhodně nechce, aby ÚSTR dělal svoji práci dobře – tedy upozorňoval na to, že ve vládě nemohou sedět lidé takto ušpinění bývalým režimem.

Info.cz možná není ideální zdroj, ale publikování textu Heleny Válkové nebylo vůbec ničím problematické, šlo o normální novinářskou práci. A aby jiná média hodnotil člověk, který píše pro noviny, které šíří dezinformace ve prospěch předsedy vlády, to už je naprostá drzost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]