Upozorňovali jsme na to už před rokem, reaguje na vyšetřování Babiše ministr Bartoš. Politici mluví o další ostudě

Ivan Bartoš (Piráti) (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Ivan Bartoš (Piráti) | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Národní finanční prokuratura ve Francii vyšetřuje expremiéra Andreje Babiše (ANO), podezřívá ho z praní špinavých peněz a daňových podvodů při nákupu vil v Mougins na jihu Francie. Podle politiků z vládních stran dělá šéf hnutí ANO České republice opakovaně ve světě ostudu, shodují se ve svých reakcích. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) pak připomíná, že na zneužití offshorových firem k nákupu vil ve Francii upozorňovali již před rokem.

„Andrej Babiš figuruje nejenom v řadě kauz v České republice, ale opakovaně dělá Česku ostudu i v zahraničí. Na zneužití offshorových firem k nákupu vil ve Francii jsme upozorňovali již před rokem. Pan Babiš se tehdy vymlouval, že je před volbami a je to kampaň a účelovka. Francouzské úřady mají na věc jiný názor,“ okomentoval kauzu pro deník FORUM 24 ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

(Profimedia)

„Na využití offshorových struktur Babišem v kauze Pandora Papers Piráti upozorňovali už minulý rok. Pan poslanec tehdy pronesl, že je skandální, že si někdo dovolí říct, že pral špinavé peníze. Nyní, ani ne o rok později, zahájila francouzská prokuratura řízení právě kvůli těmto daňovým podvodům. Opět nám dělá v zahraničí ostudu,“ napsala deníku FORUM 24 také místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti).

“Tato kauza rozhodně nepřidává kreditu České republice v zahraničí. Hlavně je ale ostudou pro Babiše. Nechci předbíhat výsledky vyšetřování, ale již samotný popis transakcí obsahující půjčky sám sobě, platby v hotovosti a offshorové společnosti – budí rozpaky,” říká Eva Decroix, první místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS. “V době, kdy jako premiér zaklekával na malé podnikatele a zaváděl nesmyslné EET, aby údajně zabránil daňovým unikům, podle hesla pod lampou je největší tma, sám využíval postupů, které budí právě podezření na daňové úniky (a o stokoruny tady nepůjde) a praní špinavých peněz. Vůbec nechápu, že má pořád odvahu předstoupit před voliče,” dodává.

Ostudu, kterou Andrej Babiš vrhá na Českou republiku, zmínil v reakci pro redakci deníku FORUM 24 také poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). „Díky voličům už naštěstí není premiérem této země, a ostudu už tak dělá jen sobě a jeho voličům,“ dodal.

Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka pak označil Andreje Babiše za podvodníka evropského formátu, který se nespokojí s málem. „Neuvěřitelné, Andrej Babiš – člověk, který dokáže lidem do očí lhát, jak se o ně postará. AB o pár kilometrů dál – podvodník evropského formátu, který nikdy nebude mít dost. Čapí hnízdo je jen kapka v moři. Vyplouvá nám toho evidentně víc…“ napsal na svém twitteru.

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyzvala politiky hnutí ANO k rezignaci. „Andreje Babiše stíhá jedna kauza za druhou a není schopen vyvodit politickou odpovědnost. Naštěstí už nás nereprezentuje ve světě. Teď můžeme čekat, kdy vystoupí politici ANO a za styky s vyšetřovaným rezignují na své funkce. Jejich pohoršení se ale zásadně týká jen druhých,“ vzkázala na sociální síti.

„Babišův mezinárodní přesah v praxi: Německý Der Spiegel s Babišem: Já mám mimořádně dobrou morálku. Nelžu ani nekradu. Francouzský Le Monde o Babišovi: Národní finanční prokuratura ve Francii začala vyšetřovat Babiše kvůli podezření z daňového úniku a praní špinavých peněz,“ napsal ve svém příspěvku europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Konečně politik, o němž píšou světová média. Bohužel je to v souvislosti s vyšetřováním pro podezření ze spáchání trestného činu praní špinavých peněz. Andrej Babiš nám nedělá dobré jméno,“ reagoval podobně také senátor Pavel Fischer.

„Možná by bylo vůbec nejlepší, aby naše vrcholné politiky a byznysmeny vyšetřovali v zahraničí. Tam by to mohlo být rychlejší a bez podezření, že se vyšetřování vleče kvůli jejich vlivu na stát,“ zveřejnila na twitteru právnička a pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). „Účelovka! Kampááň!! Už i ve Francii proti Andreji Babišovi bojují samí fašisti a nacisti…“ napsal stručně Miroslav Kalousek.

„Lidé na něj pískají, soudy ho vyšetřují. Kdy Andrej Babiš z profikorupčního hnutí ANO zase začne kňučet, že je to kampaň? Akorát tedy nevíme, jak vysvětlí, že si na něj posvítili už i ve Francii,“ objevilo se na sociálních sítích TOP 09. „Je to kampaň. Už i ve Francii! Andrej Babiš dělá jenom ostudu. Naštěstí má dnes už Česká republika správného premiéra,“ reagovali také občanští demokraté.

Babišův Agrofert se k celé kauze nevyjadřuje. „Informaci máme pouze z médií, spekulace médií nebudeme komentovat,“ sdělil deníku FORUM 24 tiskový mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články